Јануари 22, 2019

Дневно

Шо рече

Атанасовски- Ние сме против коморски систем на организирање на пазарите

Атанасовски- Ние сме против коморски систем на организирање на пазарите

22 Јан, 2019 Шо рече

Од ЈП „Пазари“ Битола се категорични дека како организатори на пазарите се против коморски систем на организирање на пазарите . -Групацијата за зелени пазари е за укинување или одлагање на примената на Законот за трговија на зелени пазари поради ризик од опстанување на пазарите. Групацијата на пазари е против коморски систем на организирање на пазарите. Градскиот и  Реонскиот  пазар во Битола  располагаат со 702 тезги,  така што во 2018 година се направени договори со 562 тезги, слободни се 140 тезги и од година во година има тенденција на намалување на закуп на тезги на зелените пазари. Со законот што требаше да стартува на сила услови исполнуваа само 243 закупци од кои  174 земјоделци и 69 невработени. Тоа значи дека ако се примени законот прашање е колку од нив ќе закупат тезги, изјави Владо Атанасовски, директор на ЈП „Пазари“-Битола. Атанасовски вели дека за овој закон доколку се одложи  треба да се седне на заедничка маса...

Вилает

Битолчанец по куси панталони и ракави му пркоси на студот

Битолчанец по куси панталони и ракави му пркоси на студот

21 Јан, 2019 Вилает

Студот, снегот и маглата на овој битолчанец не му можат ништо. Тој денеска се прошета по Широк Сокак по куси панталони и ракави, спремен за џогирање, како на среде лето.

Ифрит

За празничниот викенд  полицијата открила 18 пијани возачи, а се случиле пет сообраќајки

За празничниот викенд полицијата открила 18 пијани возачи, а се случиле пет сообраќајки

21 Јан, 2019 Ифрит

За празничниот викенд битолската полиција при контрола открила 18 пијани возачи. Контролите биле извршени за  зимска опрема, управување без возачка, нерегистрирани возила, непочитување првенство, исправност на возилата , товарни возила,  појас, светло и алкохол, во сите полициски станици на 828 возачи и возила. При контролата кај 18 возачи откриено е присуство на алкохол и истите се  исклучени од сообраќај. Две  лица не користеле сигурносен појас , а 2 други возачи зборувале на мобилен телефон при управување на возило. Еден возач  непочитувал првенство на минување и 2 други направиле прекршок при неправилно престигнување. Осум  возачи се  писмено опоменати ,а за неправилно паркирање издадени се вкупно 11 мандатни платни налози. На 46 возачи  изготвени им се мандатни платни налози и ќе се соочат со соодветни глоби, а исто така изготвени се и 33 прекршочни налози. Исто така при контролата откриени се и други 30 видови останати прекршоци.      ...

Соопштенија

ОД ФЕВРУАРИ ПОСЕБЕН РЕЖИМ ЗА ВЛЕЗ ВО БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА

ОД ФЕВРУАРИ ПОСЕБЕН РЕЖИМ ЗА ВЛЕЗ ВО БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА

18 Јан, 2019 Соопштенија

Од први февруари Клиничка болница од Битола ќе има посебен режим за влез во установата.  1.Пациентите кој имаат потреба од амбулантски лекарски преглед задолжително прво ќе треба да се обратат на пунктот за информации пред влезот на Болницата од каде ќе бидат упатени до амбулантите. 2.Електричните врати ќе бидат отворени само од 15 до 17 часот за време на посета. 3.Секој кој има потреба од секојдневно посетување на тежок болен ќе влегува со издадена пропусница. 4.Се задолжуваат студентите од ВМШ исклучиво да го користат влезот кој е наменет за нив. 5.Сите вработени ќе влегуваат со посебно издадена пропусница. Сето ова се спроведува за подобар ред и работа во болницата затоа ги молиме сите посетители за разбирање, соопштуваат од Клиничката болница од Битола.

tehnicko

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани