Септември 21, 2019

Street gif

БТ Прес

Започна монтажата на нов систем за греење наменет за Управната зграда на ЈП „Пазари“ Битола. Склучен е договор за управната зграда, во вредност од 300.000 денари. На овој начин, раководството…
За 16 проценти се зголемуваат платите на сите вработените во градинките, објави денеска на прес конференција СДСМ, а оваа одлука ќе се најде утре на дневен ред на седнцата на Советот…
Камерната опера од Битола , поставува темели на класично пеење во Ресен со првиот концерт на Мартин Димитриевски – баритон  и младите оперски надежи Христијан Трајчевски - бас, Живе Мешуревски-…
Во тек е Битолското културно лето „Бит Фест“ кое започна на 21 јуни со Празникот на музиката „Солстис“, продолжува со „Битола Шекспир фестивалот“, ќе следуваат промоции, изложби, перформанси, концерти, а…
Градоначалникот Љубе Кузманоски од Новаци го посети стопанскиот двор на ЈП за комунален отпад од Дуги Рат, Хрватска ,каде што учествуваше на презентацијата на Планот за управување со комуналниот отпад…
Во манастирскиот храм „Свети Јован Претеча“ во Слепче се одржа  честувување на Свети Кипријан Слепченски.
Уште едно прво место за 17- годишната Егенија Дивитарова, средношколка  иноватор од Техничкото училиште во Битола, која досега изработи две машини за гравирање со ласер, за кои доби награди на…
Градежни парцели со намена за деловни простори во локалитетот АРМ, за првпат комплетно инфраструктурно подготвени со целосно изградена инфраструктура, беа претставени пред потенцијални инвеститори од ИТ секторот. На презентацијата, присутните…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани