Јануари 19, 2018

Пред 35 години, Битола, Новата година ја дочекала приклешетна во снег и мраз, а сега со кокичиња по дворовите како да е пролет.  Зимата во 1983 година во Битола снег наврвнал дури 84 сантиметри, а за време на оваа зима во градот одвај проснежи. Денес дневните температури се искачија до осум сетепени над нулата.   

За Нова година можеби повеќе од кога и да е ми недостига градска Битола. Снимките од новогодишните забави низ кафеаните од кои барем делче видовме на тв екраните, беа доволни да ни покажат во каква Битола живееме. Народот вели дека за вкусовите не се разговара. Но, бидејќи сум од Битола, за која милуваме да кажеме дека е конзулска, ќе си земам за слобода да ја прокоментирам цикрузијатата што ја видов.   

За безбедно прославување на Новогодишните и Божиќни празници, Секторот за внатрешни работи Битола, ви препорачува да ги почитувате следните совети:

Објавувајќи ја програмата за дочекот на Новата година на плоштадот Магнолија, градоначалничката Наташа Петровска  испрати  емотивна порака на својот фејсбук профил до битолчани.

-Драги мои, животот е премногу краток за да зборуваме само за проблемите. Доаѓа Нова Година. Можеби недоволно, можеби премногу, но сепак ќе се израдувам со сто насмевки за барем една разбудена ваша насмевка со програмата на плоштадот. Да сте здрави и живи. Јас да бидам ВАША на дела, не на зборови, пишува Петровска на својот фејсбук профил.

Поставена е новогодишната елка висока над седум метри која за време на празниците ќе го украсува центарот на градот. Покрај елеката, деновиве предновогодишно беа накитени и градските улици. Дел од украсите се од ланската година зашто новата локална власт наследи долг од околу 13 милиони евра што треба во иднина да се плаќа, па за жал тоа ќе се одрази и врз прославата на Новата година. Веќе е најаевно дека за новогодишната ноќ нема да се трошат големи суми пари како што тоа беше практикувано низ минатите години , туку дека ќе се организира скромен дочек. 

Страница 1 од 2

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани