Колку пари во изминатите години се одлеале од РЕК Битола во надворешни фирми за ископ на јаглен во комбинатот, од ВМРО-ДПМНЕ немаа одговор на денешната прес конференција, на која обвинија дека владеачката СДСМ, склучила милионски договор за ископ на јаглен во РЕК Битола во 4 очи, иако,  како што велат тие имале проект за набавка на рударска опрема со која комбинатот немаше да биде зависен од надворешни фирми.

Кривичните пријави што полицијата ги поднесе денес против ЕЛЕМ и петмина поранешни директори од РЕК „Битола“ произлегле од истрагата што била покрената по пријавата на здружението „За нас се работи“, потврдија од СВР Битола.

Фирмата „Трансмет“ на Сеад Кочан се откажа од договорот за ископ на јаглен во РЕК „Битола“ и се повлече од претходно добиениот тендер поради неможност да ги исполни обврските за ископ според утврдената динамика, информираше АД ЕЛЕМ.

Управниот одбор на ЕЛЕМ го назначи поранешниот пратеник на СДСМ, Васко Ковачевски, за директор на РЕК-Битола.

„Менаџментот на АД ЕЛЕМ смета дека Ковачевски, заедно со новиот раководен тим кој е поставен, ќе одговори на предизвиците со кои се соочува најголемиот комбинат за производство на електрична енергија во државата и дека неговото познавање на состојбите во РЕК Битола ќе помогне во консолидирањето на овој значаен производствен капацитет, во насока на постигнување поголема стабилност и сигурност на електро-енергетскиот систем на Р Македонија во периодот што следува“, соопштија од ЕЛЕМ.

Страница 1 од 2

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани