Денес

Зголемено производство на електрична енергија во најголемиот производител на струја во државата, РЕК Битола,  и стабилен електроенергетски систем најавија денеска од Државните електрани. Од таму велат дека на 10 мај…
Започнаа активностите околу реконструкцијата  на регионалниот патен правец Битола-Новаци-РЕК со вкупна должина од 12 километри Инвестицијата изнесува  61 милион денари, средства обезбедени од буџетот на ЈП за државни патишта. Целиот…
Најстарата противпожарна единица на Балканот, битолската, одбележа 182 години од своето постоење. На свеченоста присуствуваа делегација  од  Конзулатот на Република  Бугарија во Битола, претставници на МВР, на Црвениот крст,  советници …
Македонско научно друштво-Битола во Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ приреди промоција на книгата „Современ менаџмент на системот за заштита и спасување“ чиј автор е д-р Менде Солунчевски, професор на Воената…
Претседателот на ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, генералниот секретар на РФМ, Филип Милошевски и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, денес, пред почетокот на ракометниот куп…
Меморандум за соработка помеѓу Општина Битола и Младинскиот културен центар беше потпишан денеска, а МКЦ имаше презентација на иницијативата за формирање на Локален совет за волонтерство. Оваа иницијатива е дел…
Техничкото училиште од Битола и компанијата ДОО Логинг електроникс –Скопје потпишаа меморандум за соработка поврзана  со едукацијата  на учениците од ова средно училиште.  Меморандумот го потпишаа Златко Крстевски, генерален менаџер…
Битолската полиција излезе со препораки и совети до матурантите за безбедно прославување на матурските забави
Страница 1 од 37

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани