Декември 13, 2018

Активисти за правата на животните денеска со мирен протест во Битола

Декември 02, 2018

Граѓани, активисти за правата на животните  денеска се собраа пред Општина Битола,  барајќи подобри права за бездомните животни. Протестот беше организиран од „Независни активисти за права на животните„ со цел  подигање на свеста за оваа проблематика и конечно решавање на проблемот.

Протестот започна на пладне од пред  Офицерскиот дом, а активистите се движеа пеш по Широк Сокак се до општината. Речиси сите активисти со себе ги носеа своите домашни миленици, кучињата.

Тие на транспарентите порачаа ; „Стоп за  труењето на кучиња“, „Бездомни , а не безвредни“, „Хуман третман на животните“,  потоа учесниците транспарентите ги оставија и ги залепија на главниот влез на општинската зграда.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани