Август 23, 2019

Street gif

Не е уметнички да се ќути, коментар на Иван Јерчиќ, директор на Народниот театар од Битола

Февруари 08, 2019

По објавата на годинешната програма на Министерството за култура за тоа кои институции и манифестации ќе бидат поддржани со државни пари, Иван Јерчиќ, директор на Народниот театар од Битола на својот фејсбук профил го напиша следниот коментар:

„Во оваа прилика само ќе го искористам слоганот, мотото, идејата или како сакате на една не толку одамнешна иницијатива од соседството. NIJE Umetnički Ćutati !!!“

Инаку, Народниот театар од Битола годинава доби финансиска поддршка за четири претстави и меѓународниот „Битола Шекспир фестивал“.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани