Октомври 23, 2019

Webp.net gifmaker

Падна првиот снег на Пелистер оваа есен

Октомври 08, 2019

Падна првиот снег на Пелистер оваа есен, за Апла.мк веста ја потврдува планинарот и спасувач Петар Нолев-Пепо. Фотографиите се на битолчанецот Пецо Стојчевски, вработен во предавателниот пункт Антена, Македонска радиодифузија. Пелистер последно годинава побеле и сред лето во јуни.

два п

Денеска Македонија е под влијание на свеж бран со локален дожд.

Временската прогноза за денеска носи доста променливо и облачно време . Метеоролозите од УМХР најавуваат слаб ветер а температурите ќе се искачат до максимални дневни температури околу 20 степени.

Во следните три дена пак се очекува температурите да растат но во среда се најавуваат студени утра со температури кои на места ќе паднат и до нула.

Во среда се очекува малку до умерено облачно и потопло со слаб до умерен јужен ветер од денес со максимални дневни температури од 16°С до 23°C. Во четврток и петок се очекува сончево и умерно време со максимални температури кои во текот на денот ќе достигнат до 26 степени Целзиусови.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани