Webp.net gifmaker

Камерниот оркестар вечерва со спектакуларен концерт „Џон Вилијамс Симфонија“

Март 18, 2018

Камерниот оркестар од Битола,  вечерва во големата сала на Центарот за култура, која беше исполнета до последно место, одржа  целовечерен концерт,  под наслов „Џон Вилијамс Симфонија“.

Станува збор за најновиот музички проект на Камерниот оркестар, а на репертоарот овој пат беа  музички теми од филмовите „Супермен“, „Шиндлеровата листа“, „Јура парк“, „Војна на ѕвездите“, „Индијана Џонс“, од најдобриот филсмки композитор Џон Вилијамс.

received 10214566584292362

 

Филмските музички  теми,   заедно со членовите на Камерниот оркестар,  ги отсвирија Климент Тодоровски, соло-виолина и уметници од Македонската филхармонија и Македонската опера и балет.

 

received 10214566585052381

Концертот е во рамките на годинешната програма на Центарот за култура од Битола и е  под покровителство на Министерството за култура.

received 10214566583372339

Камерниот оркестра целовечерен концерт ќе одржи и на 20 март во МОБ во Скопје.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани