Webp.net gifmaker

Во пресрет на новогодишните празници, кога е зголемена  употребата на петарди и други пиротехнички средства, од Министерсвото за внатрешни работи предупредуваат за опасноста од нив, а исто така потестуваат дека казните се високи. 

„Не употребувајте петарди! Над 150.000 луѓе во светот секоја година остануваат инвалиди поради употреба на петарди, од нив 80 отсто се деца“, се неведува во соопштението од МВР. 

 

Враќање на маалските полицајци, најави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, при неговата посета на општина Битола, каде се сретна  со градоначалничката Наташа Петровска. Истот така, министерот оствари средба и со началникот на СВР Битол и неговите соработници. 

Нема затворени угостителски објекти при синоќешните контроли на МВР, УЈП и Државниот пазарен инспекторат низ угостителските локали во Битола, соопштија од Министерството за внатрешни работи.  Била спроведена контрола во повеќе локални, но не биле констатирани посериозни прекршоци. При спроведувањето на акциската контрола не е констатирано нарушување на јавниот ред и мир.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани