Webp.net gifmaker

Полицијата информира дека -На 02.08.2019 година во 03,00 часот во с.Дихово-битолско, во двор на вила сопственост на Д.М. од страна на неговиот зет за ќерка Р.Р.Џ. (58) било опожарено патничко моторно возило „Опел Корса“ со битолски регистарски ознаки и кровот на вилата, a по претходна расправија. Р.Р.М. е приведен од полициски службеници. Се работи на расчистување на случајот.

Во зимски услови,лизгавите тротоари и коловозни ленти се најчестите фактори кои влијаат на безбедноста на пешаците ,па во овој период од годината ,има чести случаи на повредени лица -пешаци и лица учесници во сообраќајни незгоди, велат од СВР, па ги почитуваат следните совети :

 

-РОДИТЕЛИТЕ И УЧЕНИЦИТЕ НА ПОЧЕТОКОТ НА ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ОД УЧЕБНАТА 2018/2019 ГОДИНА, ПОВЕЌЕ ДА ВНИМАВААТ И БЕЗБЕДНО ДА СЕ ДВИЖАТ ПО НАЈБЕЗБЕДНИОТ ПАТ ОД ДОМОТ ДО УЧИЛИШТАТА И НАЗАД ВО ОВИЕ ЗИМСКИ УСЛОВИ .

Нема затворени угостителски објекти при синоќешните контроли на МВР, УЈП и Државниот пазарен инспекторат низ угостителските локали во Битола, соопштија од Министерството за внатрешни работи.  Била спроведена контрола во повеќе локални, но не биле констатирани посериозни прекршоци. При спроведувањето на акциската контрола не е констатирано нарушување на јавниот ред и мир.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани