Webp.net gifmaker

25 годишниот полицаец Енвер Тоска од Битола, осуден е на 18 години затвор за свирепото убиство на 36 годишниот битолчанец Бекир Алили, што се случи лани во септември во близина на прилепското село Беловодица. Кривичниот совет на Основниот суд во Прилеп, одлуката ја објави денеска, по рочиштето кое почна и заврши вчера, откако Тоска пред судот ја призна вината за убиството.  

На три години затвор е осудена Анета Стефановска од Битола, која како поранешен член на ДИК е една од обвинетите во предметот на СЈО „Титаник 2“ за  изборни нерегуларност за локалните избори во 2013 година.

 На 3,5 години затворска казна е осудена поранешната сопственичка на пропаднатата штедилница ТАТ, Соња Николовска  за продолжено кривично дело „измама“, со пресуда на битолскиот Основен суд од март 2015, потврдена и од Апелациониот суд во Битола во септември истата година. Исто така, таа е задолжена да ги плати судските трошоци, како и да ги врати парите во вкупен износ од 565  илјади евра со камата на 4 лица кои ги измамила во 2005,2006 и 2007  година.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани