Webp.net gifmaker

Денес

Монодрамите вообичаено не привлекуваат многу публика, но тоа не е случај со претставата „Ќиро“ на познатиот хрватски актер и шоумен Тарик Филиповиќ, познат во јавноста по водителската улога на хрватскиот…
Во ценатрот на Љубљана, Република Словенија , вчера се одржа презентација на посебностите на нашата држава на која учество зедоа неколку македонски културни и фолклорни друштва кои функционираат во Република…
На Изборното собрание на Македонско-турското здружение ''Мустафа Кемал Ататурк'' од Битола, Шенол Мемиш го доби четвртиот претседателски мандат.
Учениците од Државното музичко училиште во соработка со Американското катче на Саемот за креативци успеаја од овошје и цвеќиња да создадат музика. Овошките и цветовите ги поврзаа со алуминиумска фолија…
При денешната работна посета на Битола, одговарајќи на новинарско прашање околу преговорите за името меѓу Македонија и Грција, премиерот Зоран Заев, рече дека се надева на решение пред ЕУ самитот…
Земјоделството е најперспективната гранка во македонската економија, беше речено на прославата на стогодишниот јубилеј од производството на првиот трактор „Џон Дир“. Домаќини на настанот кој се одржа на спортскиот аеродром…
Здружението КОНТИНУУМ-Битола го реализираше вториот дел од обуките за професионален развој на наставниците и стручните соработници во ОУ „Славко Лумбарковски“ во Новаци. Проектот е во рамките на годишната програма за…
Силно невреме со врнежи од град со големина на орев ја зафати Преспа попладнево. Се очекуваат големи штети кај јаболкниците. „Невремето ги зафати селата што гравитираат околу Ресен, и тоа…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани