Webp.net gifmaker

Денес

За да напредува еден бизнис многу е важно лесно да функционира во општеството. Република Македонија иако во изминатите години високо котираше на ранг-листата на „Дуинг бизнис“ на Светска банка, сепак…
  Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, Општина Битола во соработка со канцеларијата на ОН за родова еднаквост  и со поддршка на министерствата за внатрешни работи и труд и…
Бизарна случка што предизвикала нервоза кај патниците била причина утрово за доцнењето на возот на релација Скопје –Битола. Машиновозачот  случајно ги затворил во кабината клучевите од влезната врата на кабината…
Во рамките на тродневното одбележување на празникот 8 ми Март, Организацијата на жени од Битола, во партнерство  со Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола, ги додели наградите од конкурсот за…
На денешен ден,  5 март, во 2006 година во Битола почина Вангел Нечевски-Тунелот. Роден бил во Битола на 17 март 1922 г. Бил припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење…
Животот на руските имигранти во Македонија и дејноста на руските научници, професори, архитекти, ликовни уметници, лекари, артисти, ќе бидат претставени на изложбата што вечерва ќе биде отворена во Битола на…
Во 7 часот во Битола се измерени - 7 степени. Студен бран од портокалова фаза денеска ја зафати целата држава. Утринските температури се движат од -17 до -6 степени, а…
Со оглед на неповолната временска состојба и минусните температури, Министерството за труд и социјална политика апелира до граѓаните да пријават случаи со бездомни лица во Црвениот крст и во центрите…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани