Webp.net gifmaker

Денес

СВР- Битола поднесе кривична пријава против В.Т.(52) од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Пријавениот, како директор на средното училиште…
Само еден месец по преземањето на функцијата новата градоначалничка на Општина Могила Јасмина Гулевска, веднаш се зафати со сериозна обврска да гради училиште во селото Ношпал. Станува збор за монтажен…
Австриската амбасадорка во Македонија, Ренате Коблер, во придружба на австриската почесна конзулка Валентина Илиева, донираше книги во Австриската библиотека во Битола.
Со бронзен медал на Меѓународната  јуниорска олимпијада за деца до 16 години IJSO-2017  Холандија, се закити нашата битолчанка  Мила Ивановска (14) , ученичка во прва година во гимназијата „Јосип Броз…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

Декември 09, 2017
На 9 декември  1943 г. кај месноста Сувата Чешма, кај село Бараково, Горноџумајско /ден. Благоевградско/, Пирински дел на Македонија, е убиен Никола ПАРАПУНОВ, припадник на македонското националноослободително и бугарското комунистичко…
Слаб југозападен ветар, зголемување на облачноста во текот на  оваа ноќ  и врнежи од дожд утре најавуваат метеоролозите.  Во Битола се очекува минимална температура од -2 степени, а максимална до…
Битолската библиотека НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола, денеска го одбележа свјот патрон празник со свечена програма и повеќе активности.
Македонско-хрватското друштво и хрватскиот културен центар „Марко Марулиќ" во соработка со Центарот за култура во Битола, организираат Божиќен и новогодишен концерт, со настап на вокалната група „Фолклорно друштво и тамбураши…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани