Webp.net gifmaker

Денес

Средношколците од медицинското училиште во Битола, второто полугодие го започнаа во сосема поинакви услови од оние во кои дотогаш се одвиваше наставата.  Менаџерскиот тим, со помош на родителите, учениците и…
Митрполитот Преспаснко-пелагониски, г. Петар им порача на жителите од ресенското село Јанковец да соберат 50 или 100 илјади евра, дел од парите што се потребни за обнова на црквата во…
Деноноќно, со жив штит, жителите на ресенското село  Јанковец ќе ја бранат шумата околу мансатирот „Успение на пресвета Богородица“, доколку  Преспаснко пелагониската епрахија ја оставри својата намера за сеча на…
Почна акцијата „За Зелена Битола“ со која ќе бидат засадени  3000 садници на различни локации  низ градот. Јавното претпријатие „Комуналец“  денеска уредуваше простор  меѓу згради во Нова Битола, во близина…
Ако одевме контра и против решението на Регулаторната комисија за енергетика за утврдување на тарифа за водата, ЈП „Водовод“ ќе беше казнет со 30 000 евра, рече Горан Козаров директорот…
Од ОК  на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција обвинија  дека по промената на власта и поставувањето на партиски кадри за директори на училиштата, во ОУ„Елпида Караманди“ во Битола како наставник…
Од Противпожарната единица во Битола се сомневаат дека пожарот што утрово настанал во куќа на улица „Девеани“, а во кој изгореа мајка и 17-годишен син, можно е да бил предизвикан…
РК "Пелистер" заедно со навивачката група "Чкембари" ја покажаа својата хуманост на дело. Тие денеска донираа огревно дрво и прехрамбени продукти на  62 годишната битолчанка Љуба Поповска , која преживува…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани