Webp.net gifmaker

Денес

Македонија во моментов се наоаѓа на пресвртница во поглед на образованието, за која сите ние треба да дадеме свој придонес, рече Деан Илиев, потпретседател на Македонското научно друштво од Битола…
Стратегијата за културен развој  за наредните четири година е дел од обновата на државата, беше речено на дебатата „Дебати на тема Национална стратегија за култура 2018-2022″, што се одржа во…
Децентрализацијата на културата е замислена во контекст на вкупната децентрализација на општеството,рече во Битола Ѓунер  Исмаил, претседател на Советот за култура, на прашањето, што ќе подразбира најавата за децентрализација на…
Поради штрајк на грчките цариници, денеска на 9 ноември, преку граничниот премин Меџитлија, односно Ники на грчка страна, се пропуштаат само пешаци, додека сообраќајот за мотрони возила е во прекин,…
Се конституира Советот на општина Новаци, а за претседател е избран  Наумче Смилевски од СДСМ, со 5 гласа за и четири воздржани. Новиот општински Совет  брои девет советници, четворица  од…
Со црвен килим и со погач, денеска беше пречекан во општинската зграда,  новиот градоначалник на општина Новаци, Љубе Кузманоски на примопредавањето на функцијата од неговиот претходник Лазар Котевски.
По свечената програма  за доделување на наградите „4 Ноември“ на годинешните добитници во Народниот театар во Битола, приустните гости имаа можност да се дружат и да разговараат меѓу себе во…
Збратимената општина Стари Град од Белград, ќе поднесе иницијатива до градоначалничката Наташа Петровска да се обнови манифестацијата „Битолски ноќи“ во Скадарлија. Ова денеска го соопштија претставници на оваа општина,  кои…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани