Webp.net gifmaker

Денес

Обиколницата над  Битола, која е дел од магистралниот пат Охрид-Битола-Прилеп и натаму не е во функција поради  ново свлечиште, кое се појави, додека се санираше стариот одрон од ридот. Иако…
За поголема безбедност на пешаците и за уредување на пешачките зони во завршна фаза е изградбата на тротоарите и пешачките патеки во населбата Мал Париз во Битола. Оваа фаза е…
Нивото на Црна Река во Пелагонија опаѓа, откако по обилните врнежи од дожд викендов, водата се излеа од коритото на потегот од демирхисатското село Доленци до  крушевски Бучин и ги…
Преспаснките екологисти со петиција која е во тек,  ќе  ја спасуваат  манастирската шума над Јанковец. Бараат  Преспанско-пелагониската епархија да се откаже од сечата  на околу 70 хектари површина, затоа што…
Фирмата „Трансмет“ на Сеад Кочан се откажа од договорот за ископ на јаглен во РЕК „Битола“ и се повлече од претходно добиениот тендер поради неможност да ги исполни обврските за…
Средношколците од медицинското училиште во Битола, второто полугодие го започнаа во сосема поинакви услови од оние во кои дотогаш се одвиваше наставата.  Менаџерскиот тим, со помош на родителите, учениците и…
Митрполитот Преспаснко-пелагониски, г. Петар им порача на жителите од ресенското село Јанковец да соберат 50 или 100 илјади евра, дел од парите што се потребни за обнова на црквата во…
Деноноќно, со жив штит, жителите на ресенското село  Јанковец ќе ја бранат шумата околу мансатирот „Успение на пресвета Богородица“, доколку  Преспаснко пелагониската епрахија ја оставри својата намера за сеча на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани