Webp.net gifmaker

Денес

Традиционално, Амбасадата на Руската Федерација во  Македонија, го одбележе Денот на руската дипломатија во Битола. По тој повод амбасадорот на Русија Олег Шчербак, со претставници од локалната самоуправа и други…
Во Битолската библиотека „Св. Климент Охридски“ беше одржана работна средба на в.д. директорите на националните институции Завод и музеј – Битола, д-р Мери Стојанова и НУУБ „Св. Климент Охридски“ -…
Врнежите од снег вечерва предизвикаа проблеми во сообраќајот на некои патни правци, посебно на планиските превои.
Обиколницата над  Битола, која е дел од магистралниот пат Охрид-Битола-Прилеп и натаму не е во функција поради  ново свлечиште, кое се појави, додека се санираше стариот одрон од ридот. Иако…
За поголема безбедност на пешаците и за уредување на пешачките зони во завршна фаза е изградбата на тротоарите и пешачките патеки во населбата Мал Париз во Битола. Оваа фаза е…
Нивото на Црна Река во Пелагонија опаѓа, откако по обилните врнежи од дожд викендов, водата се излеа од коритото на потегот од демирхисатското село Доленци до  крушевски Бучин и ги…
Преспаснките екологисти со петиција која е во тек,  ќе  ја спасуваат  манастирската шума над Јанковец. Бараат  Преспанско-пелагониската епархија да се откаже од сечата  на околу 70 хектари површина, затоа што…
Фирмата „Трансмет“ на Сеад Кочан се откажа од договорот за ископ на јаглен во РЕК „Битола“ и се повлече од претходно добиениот тендер поради неможност да ги исполни обврските за…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани