Webp.net gifmaker

Денес

Министерот без ресор во Владата на Република Македонија, Зоран Шапуриќ кој е  задолжен за регулативата за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија, вчера попладне ја посети oпштина Битола, и оствари средба со…
За утре во Битола е најавен  настан за размена на мислења и подигнување на свеста за мигрантите и бегалците  како  проект  на УСАИД.  Настанот „Кафе со бегалците и мигрантите” ќе…
Некогашната таканаречена Бела фонтана, која беше урната од страна на претходната локална власт, ќе биде дел од новата атрактивна изложба што ќе биде отворена денес во 12 часот во битолскиот…
Здружението на новинарите на Македонија денес го претстави Извештајот за слободата на медиумите и безбедноста на новинарите во Македонија за 2017 година.

На денешен ден

Јануари 20, 2018
Димитар Ефтимов ЛИАКУ На 20 јануари во 1921 година во Скопје е роден Димитар Ефтимов ЛИАКУ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење во Вардарскиот дел на Македонија и учесник…
Поранешната пратеничка од Ресен, Дивна Јовковска Ефтимовска, на социјалните мрежи испрати повик за помош на трите семејства од Ресен кои останаа без покрив над главата по вчерашниот силен пожар кој…
  На 18 јануари 1914 година во село Канино, битолско, роден е  Никола ТОДОРОВСКИ-Коле Канински, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел…
Министерството  за образование најави големи реформи во основното образование. Подготвени се нови наставни програми и планови за прво одделение, a наскоро се очекува  да заврши ревизијата и изгтовувањето на нови…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани