Webp.net gifmaker

Денес

Збратимената општина Стари Град од Белград, ќе поднесе иницијатива до градоначалничката Наташа Петровска да се обнови манифестацијата „Битолски ноќи“ во Скадарлија. Ова денеска го соопштија претставници на оваа општина,  кои…
Се поголем е бројот на млади луѓе во Македонија, што се охрабруваат да отвора свој бизнис, но се уште треба да се работи за развивање на претприемничкиот дух и да…
На гинеколошкото одделение во битолската болница, покрај реконструираните болнички соби , сега повторно на располагање на родилките им е реновираната ВИП соба, која извесен период не беше во употреuба. Управниот…
Хуманитарката Марија Русенгрен, по потекло битолчанка која денес живее во Шведска, преку НВО „Од рака на рака“ во битолската Клиничка болница донираше медицинска опрема од 300 000 евра.
Непознати сторители го искршиле стаклото од просторииите на Почеснит конзулат на Руската Федерација во Битола, кој се наоѓа на Широк Сокак, на плоштадот Магнолија.
На расправата на втората сединца во Советот на општина Битола за формирање на комисисии, опозициската ВМРО-ДПМНЕ, се пожали дека е маргинализирана во составот на комисиите  кои за нив се значајни…
Формирање на привремена советничка комисија која ќе го испита работењето на општина Битола и екс градоначалникот Владимир Талески за периодот од 2005 до 2017 година, побара советничката Габриела Илиевска од…
Мерната станица Битола 2  утрово покажува висока загаденост на воздухот во градот со опасните ПМ 2,5 честички. Мирисот на чад и сулфур особено беше  впечатлив  синоќа и во утринските часови.…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани