Октомври 23, 2019

Webp.net gifmaker

Денес

Пуштен во употреба е целосно асфалтираниот регионален пат Рапеш-Старавина во должина од 9 км. Станува збор за инвестиција од 36.000.000 денари , средства обезбедени од Јавното претпријатие за државни патишта…
Постаментот на  борецот од НОБ Јонче Мурџевски, е без биста бидејќи АМД "Ѓорѓи Наумов" во соработка со Сојузот на борци од Битола ќе изработуваат   нова . Спомен бистата на борецот…
Веќе од следната недела ќе биде објавен повикот за граѓаните во најзагадените градови во државата  за субвенционирање на инвертер клими. Оваа мерка ќе се реалзира со финансиски средства од заштедите…
Министерот за образование Арбер Адеми и заменик министерката Елизабета Наумовска иако со збиена агенда денеска најдоа време да испијат кафе со директорите на средните училишта во градот и иако неформално…
Министерот за здравство во Владата на Р.С.Македонија денеска се сретна со битолските пензионери, членови на Здружението на пензионери-Битола. На средбата претседателот на Здружението Томе Димитровски рече дека посетата на  министерот…
Задоволен од условите во кои учениците и наставниците од ОУ „Гоце Делчев“-Битола учат и работат е министерот за образование Арбер Адеми, при  посета на  училиштето откако денеска  пристигна донацијата од…
Училишен инвентар од 80 клупи, 160 столчиња, 8 четирикрилни шкафови, 8 табли и 8 катедри денеска доби ОУ „Гоце Делчев“-Битола од Владата на Р.С Македонија.  -Денес како дел од капиталните…
НА ДЕНЕШЕН ДЕН - 11 ОКТОМВРИ 1941 започна АНТИФАШИСТИЧКОТО ВОСТАНИЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, кое постепено прераснало во Националноослободителна војна и довело до формирање на првата македонска национална држава.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани