Февруари 20, 2019

Денес

ЈКП „Комуналец“ од денеска започна со кастрење и уредување на дрворедите низ градот . Напочеток се работеше на улицата Васко Карангелевски.
Во Битола утрово се измерени 6 степени, а во текот на денот температурата ќе се искачи до 11 Целзиусови степени.
Сообраќајка во која според читатели на апла.мк се судриле два камиона и еден  автомобил утрово после седум и пол часот предизвикала долга колона на возила и застој во сообраќајот на…
Шеснаесет возачи возеле под дејство на алкохол за време на изминатиот викенд и истите биле исклучени од сообраќај, додека 24 лица управувале без возачка дозвола. Тринаесет  возила биле технички неисправни,…
Над 20 искусни планинари и рекреативци од повеќе планинарски клубови од Битола, го искористија денешниот неделен ден да се искачат на врвот Пелистер и покрај силниот ветер од 120 км…
На денешен ден, 3 февруари 1977 годин кај Македонски Брод загина генералот на ЈНА и народен херој Васко КАРАНГЕЛЕСКИ.
Здружението на оперски уметници „ОпераТи“ најавува гала концерт по повод Св. Валентин. На деветти (09/02) месецов, во Народниот театар – Битола со почеток во 19 часот ќе ги почести љубителите…
Утрово во Битола беше измерана температура од три степени, а во текот на денот ќе достигне до 12 Целзиусови степени. Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) соопшти дека следува период на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани