Декември 11, 2018

Денес

По кусо боледување во Кентербери, Англија, на 66 годишна возраст почина Горан Стефановски, еден од најреномираните македонски драмски писатели. Тој беше автор на легендарните и популарни драми „Јане Задрогаз“, „Диво…
Градоначалничката Наташа Петровска денеска ги прими ракометарките од ЖРК „Пелистер“ кои со победата над тимот „Ле Сал“ од Малта, и во гости и  на домашен терен, се пласираше во осминафиналето…
Вандали ноќеска со прегорено масло ја испрскале фасадата на подрачното основното училиште „Кочо Рацин“ во селото Беранци, Општина Могила. Со прегорено масло од трактор испрскана е влезната врата и влезните…
Во тек е постапка за расчистување на случајот со оштетувањето на граничните камења на македонско-грчката граница и нивно обновување, соопштија од Министерството за надворешни работи на РМ.
Битолчанецот Александар Лозановски ѝ предложи брак на својата девојка Софија Крстевска на видиковецот на Пелистер од каде како на дланка се гледа цела Битола. Фотографиите и куса вест за овој…
Работник од комуналното претпријатие го чисти така наречениот штит на коњаникот во центарот на Битола. Се работи за фонтаната,чиј горен дел денес беше подигнат за да се исчисти сметот што…
Јавното претпријатие „Комуналец“ во соработка со Општина Битола, градинките и училиштата кај децата од мали нозе ќе гради навики за селектирање на отпадот. Претпријатието ќе распореди 70 канти со големина…
На свечена церемонија, денеска, Ректорот на Универзитетот „Св. Климент Охридски" во Битола,  Сашо Коруновски, на црногорскиот министер за надворшени работи и редовен професор на Универзитетот во Црна Гора, Срѓан Дармановиќ,…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани