Октомври 18, 2018

Денес

До 11 часот на гласачките места во Битола гласале 12 проценти од граѓаните со право на глас, потврдија од Општинската изборна комисија. Во Општина Новаци гласале 7, 2 проценти од…
До девет часот утрово 2,8 проценти од гласачите излегле на гласање во општина Битола, соопштија од Општинската изборна комисија. Навреме биле отворени сите гласачки места и гласањето течи без проблеми.…
Во 7 часот утрово, навремено  се отворени сите гласачки места во Битола и пелагониските општини Новаци, Могила, Демир Хисар, потврдуваат од општинските изборни комисии. Според единствениот избирачки список во Општина…
Фестивалските завеси на 39-то издание на Интенрнационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манки“ во Битола се одржа во полупразна сала во Центарот за култура. Церемонијата беше на потребното ниво, но…
Од утрово работници од ЈКП „Комуналец“ почнаа со собирање на лисјата во градскиот парк и на јавни површини   низ градот. Есенско уредување на паркот  и собирањето  на паднатите лисја наиде…
Клиничката болница од Битола доби донација од фабриката “Кромберг и  Шуберт“за одделот САРИЛ каде се донирани  инфузомати и  перфузор што се потребни за подобар третманот на пациентите во делот на…
Свечена литија и поворка низ центарот на градот, на денешниот празник „Крстовден“ организираше црковниот одбор на црквата „Св. Константин и Елена“ во Битола, по повод 50 години од нејзината дислокација.…
Здружението за македонско-германско пријателство и соработка од Битола денеска со креативна работилница намената за ученици го одбележа Европскиот ден на јазиците , којшто од 2001 година по предлог на Советот…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани