Февруари 24, 2018

Денес

Градоначалничката Наташа Петровска  најави дека во буџетот за 2018 година се предвидени пари за експропријација на земјиштето каде ќе се гради прочистителната станица во Битола. Потоа за оваа еколошка инвестиција…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

Јануари 09, 2018
На денешен ден, 10 јануари, во 1928 година во селото Дихово, Битолско, е роден Јонче ЃОРЃИЕВСКИ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел…
Сообраќајот на  патишта во државата се одвива тековно по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради магла има во Битола, Прилеп, Ресен до150м и Тетово до50м.
  Во битолскиот затвор ќе биде формиран оддел каде што ќе бидат сместени книги кои затворениците ќе можат да ги позајмуваат за читање.
Вчера околу 18 часот младо момче од Битола на 23 годишна возраст си го одзело животот. Според податоците од СВР-Битола,  несреќата се случила  во семејната куќа на момчето М.А на…
Јавните претпријатија „Стрежево“ и „Комуналец“ го исчситија отпадот од купишта расфрлени пелени во близина на вештачката акумулација „Стрежево“.
Навивачката група  Чкембари од Битола,  побара мнозинските акционери да си ги иполнат  своите обврски кон ФК „Пелистер“,   откако денеска Општина Битола, објави дека клубот е клинички мртови и упати апел…
На 4 ЈАНУАРИ во 1910 година во село Лавци, Битолско, е роден Тодор АНГЕЛОВСКИ-Строгов, Тошо Даскалот, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел…

Muzej baner 336

grne

28166921 1847625648592803 5615957191440807278 n

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани