Јануари 22, 2019

Денес

Здружението на пензионери од Битола со новогодишни пакетчиња ги израдува децата со посебни потреби од Битола. Претставници од Здружението предводени од претседателот Томе Димитровски денес им подарија празнични пакетичња на…
Градоначалничката на Општина Могила , Јасмина Гулевска со својот тим  денеска во посебен новогодишен амбиент им подели шестотини новогодишни пакетчиња на децата од својата општина, за што од буџетот  беа…
По направените анализи и утврдување на приложените сметки, Општина Битола деновиве изврши исплата на средствата на учениците од средните училишта кои користеа превоз за посетување на настава во периодот од…
Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Традиционално, во Македонија централната прослава по повод празникот се одржа…
Портетерот на еден од највлијателните и најважни личности во културата на Македонија, драматургот Горан Стефанофски е исцртан на дел од ѕидот на Ракометното игралиште во Битола, а исто така испишан…
Мите Ристов е единствениот наставник од Битола, добитник на грант од Фондацијата отворено општество, по распишаниот повик „УСПЕШНИ НАСТАВНИЦИ ЗА ДОБРИ НАСТАВНИ ПРАКСИ“.  Како првонаграден во категоријата средни училишта,  добива…
Здружението на пензионери од Битола донираше чаршафи во Старскиот дом и Хосписот „Сју Рајдер“ во Битола. Собранието на Здружението на пензионери донесе одлука по повод Новогодишните празници да донира одредени…
Смарт или паметни венецијанерки кои сончевата енергија ја претвораат во електрична и светлосна, па може да осветлат просторија или да наполнат мобилен телефон или таблет. Ова е изумот на младите…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани