Октомври 23, 2019

Webp.net gifmaker

Денес

Оддавањето почит кон делото на браќата Манаки и посетата на гробот на Милтон Манаки на Влашките гробишта во Битола е традиција која ИФФК „Браќа Манаки“ заедно со домаќините од Комуната…
Санела Шукриевска, средношколка од Музичкото училиште во Битола денес ги наежи и воодушеви битолчани и другите гости кои присуствуваа на прославата за европска соработка на плоштадот Гоце Делчев во Битола,…
Ахилес Ракинас е новиот грчски конзул во Битола. Денес му беше прв работен ден во Конзуларното преставништво на Грција во Битола и уште истиот ден присуствуваше на прославата за европска…
Во изградба е граничниот премин кај Маркова нога во Преспа. Обезбедени се 4,5 милиони евра за неговото отворање со цел да се подоби комуникацијата и економијата меѓу пограничните региони на…
Васко Ковачевски, генералниот директор на АД ЕСМ и Љупчо Кижевски, помошник-директорот за термоелектрани на директорот за производство, фотографирани при искачувањето на една од турбините во Паркот на ветерни електрани Богданци…
Професорка по солфеж во Државното музичко училиште во Битола, проф.Гордана Трајковска оваа година ја доби награда за повеќегодишно остварување во областа на музичката и балетска педагогија. Вака одлучи Комисијата за…
Гори ридот кај селото Лознани, Општина Могила.Читатели на Апла.мк кои патуваат од Прилеп кон Битола ни испратија фотографии од вечерва на кои се гледа дека огнот беснее, а чадот  го…
Поради градeжни  активности, од денеска во наредните три месеци, сообраќајот на магистралниот пат Битола-Прилеп ќе се пренасочува на регионалниот пат, информираат од АМСМ „Фабрика Карпош - АД Скопје известува дека…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани