Февруари 20, 2019

Денес

Во лажните вести за населување на мигранти во Битола, не верува ниту членството на ВМРО-ДПМНЕ, регираа денеска од СДСМ, одговарајќи на прашањата што секојдневно ги поставуваат на прес конференции од…
Во изборната кампања за претстојните локлани избори, ВМРО-ДПМНЕ во Битола, најавува нови инвестиции во битолските основни и средни училишта, но не ги споменуваат долговите во кои со години тонат училиштата,…
Светиот Некатриј -заштитникот на Битола не доби храм во својот град, иако битолскиот градоначалник Владимир Талески тоа го вети пред четири години. Ветувањето дека во срцето на градот ќе никне…
Битолскиот градоначалник, Владимир Талески, неколку години назад не собра храброст да се појави пред  Советот на Општина Битола и да даде отчет пред советниците, како се трошат парите на битотолчани.…
Кандидатката за градоначалник од СДСМ, Наташа Петровска, вчера и практично ја покажа својата заложба за почиста Битола. Таа на велосипед им се приклучи на граѓаните учесници во вело турата низ…
Ниту во стратегијата за реформи на правосудниот систем, ниту во извештајот на Прибе, не се препорачува генерален реизбор на судиите, туку се препорачува евентуално доколку некои судиите пограшиле и ја…
Без говорница и бина, на неформална средба со  битолски дијалект, на која  се зборуваше за најгорливите проблеми на битолчани, и се нудеа конкретни решенија и проекти. Вака звучеше вечерва свечената…
Законот за работни односи, даноците, царините , живитната средина и Законот за заштита при работа, се посочени како проблеми во работата на малите и средни претпријатија и не само тоа…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани