Август 23, 2019

Street gif

Денес

Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола во соработка со  ОУ „Даме Груев“ – Битола денеска го одбележа Меѓународниот ден на мајчиниот јазик.
Се интензивираат судските рочишта за екс градоначалникот на Битола Владимир Талески. Оваа недела Талески има две судски рочишта за два одделни предмети, едниот во битолскиот суд, а другиот во Скопје.…
Во завршна фаза е тендерската документација за купување на сопствена механизација за ископ на јаглен во РЕК Битола со што ќе се елиминира или ќе се сведе на минимум ангажирањето…
Битолскиот Здравствен дом од денеска и официјлано  го носи името на познатиот еврејски лекар  и голем хуманист, Хаим Абреванел, коијживеел и работел во Битола до 1963 година.  Абреванел бил  и…
Не  е потребен коментар за овие фотографии напаравени денеска во ски центарот Ниже Поле, тие се уште една потврда за нашата (не)култура и недостигот на елементарни хигиенски навики, но  зборуваат …
Министерството за култура и одобрило 2 милиони денари на Општина Битола за битолското културно лето „Битфест“ -2018. Во годинешната програма за култура под ставката -интердисциплинарни проекти,  стои дека општината побарала…
По објавениот статус на ФБ профилот на Планинарското друштво „Трансверзалец“ во кој ги повикаа планинарите да се воздржат од изјави во врска со трагичниот настан на Кајмакчалан се до објавување…
Врнежите од снег попладнево предизвикаа проблеми во сообраќајот на повеќе патни правци, а во моментот според известувањето од АМСМ, во целосен прекин е сообраќајот на патот Битола-Ресен.   АМСМ  известува…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани