Август 15, 2018

Денес

Вработената која утрово околу 11 часот падна од балкон во старскиот дом „Сју Рајдер“ во Битола по извршени прегледи попладнево е пуштена на домашно лекување, потврдија за апла.мк од оваа…
Кон крајот на денешниот ден следи постепено стабилизирање на времето, а ќе дува слаб до умерен североисточен ветер, поизразен во северните делови. Утре ќе има услови за краткотраен дожд во…
Градежните активности за изградба на водоводна и канализациона мрежа во село Лавци и Брусничко лавчанската населба се во полн ек, а со реализација на оваа инвестиција од 20 милиони денари, …
За првпат по повеќе од десет години, ресенската локална власт заедно со претставници од Сојузот на борците од Ресен, ја чествуваа годишнината од Преспанското советување на ЦК на КПМ на…
Од 13 август магнетната резонанца во Клиничката болница во Битола ќе работи 24 часа секој работен ден, поточно до полноќ со пацинети закажани преку „Мој термин“, а потоа со лица…
Заменик градоначалникот на Париз, Кристоф Најдовски, кој по потекло е битолчанец, но роден е и живее во Париз, оствари средба со градоначалничката на Битола, Наташа Петровска. Најдовски во Париз е…
Битолската актерка Соња Михајлова ја доби наградата за најдобра женска улога на 17-то издание на Фестивалот на античка драма „Стоби“. Жирито составено од Николај Круглов режисер од Русија, Мето Јовановски…
Градоначалниците на општините Новаци и Могила, Љубе Кузманоски и Јасмина Гулевска се во работна посета во градот Ајдин во Република Турција. Официјалната посета се реализира на покана на градоначалничката на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани