Webp.net gifmaker

Директно

По објавата на апла.мк дека Министерсвото за здравство потврди за уште двајца позитивни на КОВИД 19 во во приватната гинеколошко акушерска болница „Плодност“, денеска се огласи и сопственикот на болницата д-р Таше Трпчевски. И тој ја потврди информацијата, но вели дека не уште двајца, туку тројца од персоналот на Плодност се позитивни на КОВИД19, затоа што гинеколог од Прилеп вчера потврдил дека е заразен со корона вирусот. 

Магнолии и снег

Април 01, 2020

Снегот во април ги покри штотуку расцветаните магнолии низ Битола, а низ снежната покривка ѕиркаат и цветовите на јапонските цреши. Иако очигледно е дека климатските промени ги измешале лончињата во природата, сепак сликата надвор е фасцинантна, колку на снегот и да не му е време во април

Починато машко лице било пронајдено денес во стан на улица „Димче Лахчански“ во Битола. Веста дигна голема прашина на социјаните мрежи и меѓу жителите на Битола. Засега има само неофицијална информација дека починатото лице било во самоизолација.

Од полција само ја потврдуваат смртта и тоа дека направиле увид и работат на расчистување на случајот.

Сите петмина членови на семејството Трпчевски, од приватната гинеколошко акушерската болница "Плодност", се негативни на КОВИД 19, вклучително и гинекологот Христијан Трпчевски, кој во петокот беше позитивен на вирусот, но не и на третиот негов тест. Ова предмалку на ФБ го објави сопственикот на "Плодност" Др. Таше Трпчевски. Еве што напиша:

Битола не е меѓу градовите во кои во изминатите 24 часа беа регистрирани новозаболени пацинети од Ковид 19. Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција изјави дека потврдени се 26 нови случаи , од кои во Дебар 1, Скопје 19, Прилеп1, Куманово 3, Тетово 1, Крива Паланка 1. Вкупно на територијата на државата има 285 лица заболени од Ковид 19. .

Во Битола до вчера имаше 256 битолчани кои се во самоизолацијата и други 18 лица кои се во контролирана изолација, па ги проверува и полициска екипа, соопштија за Апла.мк од СВР Битола. Во оваа статистика не се вклучени нашинците кои се во карантин во два хотела во Битола. На ниво на Секторот за внатрешни работи-Битола, кој опфаќа шест градови меѓу кои Битола, Прилеп, Ресен, Демир Хисар, Крушево и Македонски Брод во изолација има вкупно 648 граѓани. 

Ж.З.  

Страница 1 од 136

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани