Webp.net gifmaker

Вознемирувачко видео: Исфрлиле јаболка во Преспанското Езеро

Април 11, 2019

Компот од јаболка „А ла Преспа“, напишаа во иронија граѓани на фејсбук откако на страницата „Моја Преспа, мојот Ресен, мојата судбина“ беше објавена снимка од исфрлени јаболка во Преспанското Езеро. Не се знае кој се ослободил од непродадениот род во езерските води, а далгите веќе дел извадија на брегот во Претор.

{YouTube}https://
/watch?v=NqcReizg-Rw&feature=youtu.be://www.youtube.com/watch?v=ZghU2PxGxHY{/YouTube}
видео: Јетон Адеми -Моја Преспа, мојот Ресен, моја судбина!

Нaликува како местото да го зафатило еколошка катастрофа.

„За ова страврно немам зборови, природата не е виновна за јаболката што останаа без пласман. Тоа ви е исто како во дворот да си ги истурите“, коментираат граѓаните на фб. Други пишуваат да беше наш Солун вака ќе изгледаше полн со ѓубре и јаболка.

Глобалното затоплување и климатските промени од кои веќе со години е погодена Преспа, регион најбогат со јаболка во Македонија, минатата година предизвика стрес кај овошките и појава на абнормална продукција на јаболка. Половина од родот од минатогодишната реколта остана непродаден, а сега очигледно некој од јаболката се ослободил во Езерото.

 

 .Screenshot 2019 04 11 22 51 37

Screenshot 2019 04 11 22 49 39

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани