Webp.net gifmaker

Лауреатот Лакман пристигна во Битола, се интересира за политиката и животот на луѓето тука

Септември 13, 2019

Во Битола пристигна Едвард Лакман, годинашниот лауреат на Златна камера 300 за животно дело! Тој на скопскиот аеродром пристигна утринава. Задоволен е што утревечер ќе му биде врачена наградата на фестивалот што ја слави работата на кинематограферите. Тој е љубопитен да ја запознае земјата во која доаѓа, поставува многу прашања за Македонија, го интересира политиката и животот на луѓето. Исто така е заинтересиран за историјата на фестивалот „Браќа Манаки“ и е среќен, како што рече, што е поканет оваа година кога се слави јубилејот.

Лакман е со децении во врвот на американските и светските кинематографери, со неколку филмови оскаровски кандидати, со 2 номинации за Оскар.ова 222

оваа3

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани