Webp.net gifmaker

Бадниковата поворка празнично го обои Широк Сокак

Јануари 06, 2020

Над илјада деца од Бадниковата поворка денеска прошетаа по Широк Сокак  и празнично го обоија градот.

{YouTube}
.be{/YouTube}
видео: Марјан Гаштаров

Поворката тргна во 11,30 часот од пред Офицерскиот дом и вдолж главната битолска улица на пладне стигнаа на плоштадот Магнолија по пат пеејќи ја песната Вечниот бог.

Бадникова поворка имаше во повеќе градови низ државата, а овој настан станува традиција на Бадник, навестуваќи го Христовото раѓање - Божик

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани