Февруари 21, 2018

Методија Тасевски нов локален лидер на СДСМ во Битола

Декември 27, 2017 692

Методија Тасевски  е  избран за нов претседател на ОО на СДСМ во Битола. Одлуката за негово именување ја донел лично претседателот на СДСМ Зоран Заев, потврди Тасевски за апла.мк . Тасевски  е со долг партиски стаж и добар познавач на политичките прилики во градот.

Тој  во два наврати, на последните локални избори на 15 октомври 2017 и на последните парламентарни на 11 декември  2016,  беше шеф на изборните  штаба, кога СДСМ во Битола  издвојува победи на локално ниво со досега  најголема разлика во гласови над   опозицијата. Пред тоа  еден мандат беше и советник во битолскиот Совет.

Сега преостанува да се предложат членови на Извршниот  одбор  по што ќе се одржи и Општинска Конференција. Тасевски според упатени партиски извори најверојатно ќе биде и идниот директор на ФОД -Битола. Тој е дипломиран машински инженер по индустриски менаџмент.

Muzej baner 336

grne

28166921 1847625648592803 5615957191440807278 n

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани