Webp.net gifmaker

Организацијата на жени од Битола од понеделник започнува хуманитарна  акција со која ќе им се помогне на луѓето кои останаа без својот дом во подрачјето погодено од земјотресот во Албанија. Претседателкта на Организацијата на жени од Битола, Светлана Петковска,  на својот ФБ профил објави распоред кога сите заинтересирани можат да достават облека и храна

„За сите кои се заинтересирани да донираат алишта и храна за настраданите во земјотресот во Албанија, Организацијата на жени организира собирна акција во просториите на КУЌАТА НА ЧЕСНИТЕ СЕСТРИ ВО БИТОЛА, спроти Пелагонка 2, во деновите:


-ПОНЕДЕЛНИК 02.12. од 16-18 часот
-ВТОРНИК 03.12 од 16-18 часот
-СРЕДА 04.12 од 16-18 часот
-САБОТА 07.12 од 12-14 часот

„Цела ноќ се боревме под урнатините да извлечеме настрадани, глетката е ужасна, сосотојбата кататрофална“, вака за апла.мк сведочи познатиот планинарски водич и спасувач Петар Нолев, кој  со уште тројца битолчани од тимот за Спасување на планини и високи објекти се вклучени во спасувачките акции за извлекување на настраданите во земјотрест во Драч, Албанија. Овие спасувачи се дел од тимовите составени од 42 припадници на републичките сили координирани од Дирекцијата за заштита и спасување.

Два земјотреси за само неколку минути беа регистирани во Корча, Албанија

Првиот беше во 16, 21 часот со јачина од 4.4 степени според Рихтер, на длабочина од 10 километри, 124км од главниот град на Албанија, Тирана, односно во близина на Корча.

Вториот во 16,28 часот нешто послаб со јачина од 3.4 степени според Рихтеровата скала, на длабочина од 5 км, 127 километри од Тирана.

Двата земјотреси беа почувствувани во Битола, Охрид и Струга

Земјиното тло во Албанија продолжува да се тресе и вечерва, само што потресите се со помала јачина од оние вчера утро.

Така, според официјаните мерења, во текот на ноќта од 20,10 до 23,27 часот биле регистрирани дури осум земјотреси со магнитуда од 2,0 до 4,4. На сите епицентарот бил на повеќе од сто километри североисточно од главниот град Тирана.

Сепак, се работи за помали потреси, па повеќето не се почуствувани во Македонија.

Земјотресите што вчера утро го здрмаа регионот на Корча во Албанија и достигнаа магнитуда од 5 степени според Рихтер, беа почувствувани и во Битола.

Министерството за Европа и за надворешни работи на Албанија денеска  го осуди говорот на омраза кон Албанците, во графит на јавен простор во Битола и побара од македонските власти да го истражат случајот. Станува збор за графитот на фасада на зграда на Широк сокак  во Битола – „Смрт за шиптари“, напишан на македонски и на албански јазик, со додавка „Закон си е закон“ алудирајќи на Законот за употреба на јазиците.

Страница 1 од 2

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани