Ноември 16, 2018

Синоќа на амандманската расправа во врска со ребалансот на Буџетот на Република Македонија на собраниската Комисија за финансирање и буџет се разви  жестока расправа меѓу битолските пратеници Зоран Илиоски и Горан Милевски.

Тензијата порасна на амандманот на пратеникот Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ, кој побара 1 милијарда денари за набавка на електрични автобуси за Скопје.

Идентификувано и приведено е лицето кое изврши напад врз пратеникот и лидер на ЛДП Горан Милевски, изјави вечерва министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Тој посочи дека станува збор за лицето П.В. од Скопје, кое од порано и е познато на полицијата.

Министерството за внатрешни работи на својата веб страница објави фотографија на лице кое е вмешано во нападот на пратеникот Горан Милевски, што се случи пред една недела на плоштадот во Скопје. МВР ги повикува граѓаните кои имаат било какво сознание за лицето од фотографијата, веднаш да пријават во полиција или во обвинителство.

Сметам дека нападот што се случи вчера е поради нервозата што доаѓа од изгласувањето на законот за употреба на јазиците. Не можам да коментирам дали е организирано сето ова, вклучувајќи ги и протестите пред домовите на пратениците, но во секој случај треба да се сфати сериозно.Претпоставувам дека целата клима која се создаде во јавноста за нас пратениците доведе до ваквото непресметливо однесување, и ако е тоа, му порачувам дека ниту мене ниту другите колеги вакви настапи и чинови на насилство нема да не поколебаат во нашата крајна цел членството во НАТО и ЕУ, изјави битолскиот пратеник Горан Милевски за Макфакс, по вчерашниот инцидент  кога на улица беше физички нападнат од минувач. 

Лидерот на ЛДП, Горан Милевски,  вели дека вчерашниот инцидент е срамен чин и неуспешен обид да се попречи патот на Македонија кон ЕУ и НАТО. Тој тврди дека иако дојде до елиминација на некој функционер или пратеник, Македонија ќе остане на зацртаниот пат и дека политиката која тие како владејачко мнозинство ја водат нема да биде спречена.

-И да нè елиминираат ова е политика што ќе ја спроведе некој друг. Нашата интенција е Македонија да влезе во НАТО и ЕУ и вакви испади нема да нè поколебаат тоа да го реализираме. Стратешките цели на Македонија се многу поважни од индивидуалните дејанија на лицата, вели Милевски.

Страница 1 од 2

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани