Февруари 20, 2019

Директно

Група битолски планинари ветерани, некои во деветтата деценија од животот, пеш се качуваа до Копанки зашто не работеше жичницата, а горе свртија мазник со паричка на 1.500 метри надморска височина.

Водоснабдувањето во Битола и околните населби се нормализира , потврдуваа од ЈКП „Водобод“-Битола. 
Четирите големи дефекти на цевки со поширок профил се отсранети до раните утрински часови од екипите на „Водовод“ кои со најтешок проблем се соочија при отстранување на дефектот кај населбата Кланица што траеше до пет часот изутрината.

Екипите на ЈКП "Водовод" интензивно работат на санирање на настанатите дефекти на водоводната мрежа, јавија од претпријатието на својот фејсбук профил. Тие објавија и снимен материјал од санацијата на дефектот кај населбата Каланица во близина на Железното мовче каде се гледа дека се работи за сериозна интервенција. На снимката може да се види дека се интервенира со багери, ископан е асфалтот за да се стигне до испуканите цевки, а насобраната вода се исфрла во реката Драгор.

Вечрава се јавија четири поголеми дефекти на водоводната мрежа во Битола. Дефектите се во делот под населбата Кланица, кај Железниот мост на Булеварот „Први Мај“, на „Партизанска“ кај поранешната касарна, Буковски Ливади и Долно Оризари. 


Од ЈП „Водовод“ велат дека по студеното време, сега промената на температурата предизвикува пукање на водоводните цевки со поголем профил.  
 
Директорот на ЈП „Водовод“, Горан Козаров вели дека поради дефектите во делови од градот водата ќе има намален притисок. Се работи на отстранување на дефектите, а екипите на терен остануваат да дежураат се до понеделник.    

Од снегот исчистени се сите главни патишта, 70 проценти од споредните улици, приодите до сите градски населби, пазарите, дел од тротоарите, патеките низ парковите, приодите до институциите, соопштија директорите на јавните претпријатија од Битола кои со здружени сили учествуваат во расчистувањето на градот од снежните врнежи.

На полноќ од  снег се чистеа паркингот на плоштадот Гоце Делчев и главната битолска улица Широк Сокак. По повеќето критики од страна на битолчани дека местата за зонско паркирање не се исчистени, вечерва околу полноќ, во периодот кога немаше возила, багер го чистеше паркингот пред Центарот за култура. 

Висината на снежната покривка во Битола, според податоците од УХМР,  утрово во 7 часот изнесуваше 33 цм, со што е втор град со најмногу снег по Крушево каде снежната покривка е  36 цм. Најмалку снег има во Скопје, каде снежната покривка утрово во 7 часот изнесувала 4 сантиметри.  Врнежите од снег продолжуваат и претпладнево, а според прогнозите, околу пладне ќе бидат уште позасилени, што  дополнитлно ќе ја зголеми снежната покривка за 10 до 20 цм. Температурата во Битола ќе се се спушти до -5 степени.

Механизацијата на ЈП,,Нискоградба" попладнево го чистеше снегот на Широк Сокак и низ улиците во битолската чаршија. Во расчистувањето се вклучија и некои дуќанџии кои со лопати во рацете ги чистеа приодите до дуќаните. Од снегот што се чисти на среде Широк Сокак се натрупани купчиња,  па  минувачите го нагазуваат снегот, правејќи премини од една на друга страна од улицата. 

Продолжува поларната зима во Битола. И понатаму дневената температура останува под нулата, иако во текот на денешниот ден бележи покачување за неколку степени. Попладнево во Битола температурата изнесуваше -2 степени Целзиусови, а во текот на ноќта исто така се очекуваат ниски температури под нулата. 

Денес има и нови интензивни врнежи од снег. Снегот врне од шест часот наутро. Според прогнозите ќе наврнат уште триесетина сантиметри нов снег. Врнежите го отежнаа движењето по улиците, со оглед на тоа дека уште има и снег што наврна пред неколку дена,  а  и коловозите се подмрзнати.  
 49826051 2189695177720517 1529433138231508992 n
49938473 773837946312805 2758591596537577472 n
49647059 291825501520097 6026309239113252864 n
 

Преку песната „Г.И З.“ што е кратенка од подолгиот наслов „Груевски и Заев“ младиот пејач Дарио Јоцковиќ-Шабац испрати порака против опседнатоста на луѓето со бистрење политика. Во песната што Шабац самиот ја напишал, а аранжманот е на Мими Марковски („Гимел Студио“), тој пее „Груевски и Заев само една иста тема, страв и параноја името ќе ни го менат, а јужниот сосед го мразиме до коска, но во лето на море сите по една фотка“.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани