Октомври 17, 2018

Директно

 
Градоначалничката Наташа Петровска на велосипед се приклучи кон настанот ,,Битола на точак" што попладнево се одржува во Битола. Неколку десетици битолчани на точаци возеа низ предлог рутата за  велосипедски патеки која оваа група граѓани ја обележа низ градот. 

На денешната седница на Комисијата за јавни комунални дејности при Советот на општина Битола, усвоена е иницијативата на советничката група на СДСМ за започнување постапка за формирање на јавно претпријатие кое ќе упаравува со градските паркинзи.

Вечерва продолжи обележувањето на хоризонталната сигнализација во Битола и по полноќ. Фирмата изведувач со комбе и неколкумина вработени доцна вечерва бележеа пешачки премини во строгиот центар на градот во близина на мовчето кај Безистенот. Ваквата активност се презема со цел да се избегне сообраќајниот метеж преку ден и обележувањето на сигнализацијата да не го попречува сообраќајот.

Пелагониското село Бач по 13 години ќе добие амбуланта со доктор и медицинска сестра, најави градоначалникот на Новаци, Љубе Кузманоски, при денешната посета на министерот за здравство Венко Филипче.

„За две недели ќе биде отворена амбулантата, инфраструктурата веќе е спремна. Последно доктор во општината Бач имаше во 2005 година кога таа како Општина згасна и беше приклучена кон Општина Новаци и оттогаш тие шест населени места со околу 600 жители немаа доктор. Сега ќе има амбуланта, доктор и медицинска сестра. Дали тоа ќе биде ден, два или три неделно, зависи од потребите на месното население“, рече градоначалникот на Општина Новаци, Љубе Кузманоски.

Мој концепт е градските паркинзи да ги стопанисува и уредува Општина Битола, рече градоначалничката Наташа Петровска околу иницијативата Општината да формира јавно претпријатие кое ќе управува со градските паркинзи.

Со апаузи битолчани вечера ја поздравија премиерната проекција на документарниот филм „Војникот од Фронтот-Валентин“, проект на Македонското научно друштво Битола и АЛДА-Скопје, во режија на Миле Гроздановски, сценарио на Светлана Петрова Насух, а го изработи Креатив продукција од Битола. Филмот е поддржан од програмата за соработка помеѓу Регионот Нормандија – Република Франција и Република Македонија.

„Уметникот од Фронтот“, така го нарекувале францускиот војник Етјен Андре Валентин (1893-1940), кој на Македонскиот фронт пристигнал со хартија и молв во рацете. Иако имал уметничка душа, во 1917 година бил испратен како член на артилериски полк да војува во областа на Мариово. Бил голем вљубеник во уметноста, па ни војната не му го одзела еланот да твори.

Општинскиот Совет отпочнува постапката за основање јавно претпријатие за управување со градските паркинзи во Битола. На сегашниот концесионер со градските паркинзи, договорот му истекува во јуни 2019, по што управувањето ќе го преземе Општина Битола, информираат за апла.мк од локалната самоуправа.

По повод стартот на новата учебна година градоначалникот Љубе Кузманоски го посети централното училиште Славко Лумбарковски -Новаци и заедно со директорот на училиштето Илче Соклевски им посакаа топло добредојде на 17 првачиња од кои 9 првачиња во ЦОУ. Славко Лумбарковски и 8 првачиња во подрачните училишта.

Деветотто графичко триенале кое се отвара овој понеделник во 12 часот во Малата сала на Завод и музеј во Битола е една од ретките надежни манифестации кои се занимаваат со вистинска уметност наспроти се посуровиот, покорумпиран, обездушен ликовен свет. Со свои графики учествуваат над 800 автори од 167 земја ширум светот.

 
 
Ако се менуваат повторно границите на Балканот, тоа не може да биде само меѓу Белград и Приштина. За жал, можно е колатерална штета да биде и Македонија после и некои други држави. Мораме да водиме сметка за државата и затоа без да плашеме никого, со референдумот, најубаво е да си ги суредиме работите и да станеме членка на НАТО, изјави националниот координатор за членство во НАТО, Стево Пендаровски, во Битола. 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани