Директно

(Во спомен на докторот чие име денес го носи Здравствениот дом во Битола)

Екс градоначалникот Владимир Талески денеска насмеан стигна во Основиот суд во Битола на судењето за негрижа на Офицерскиот дом во Битола.Одбраната  на Талески  по втор пат побара одлагање на главното рочиште.

-Мојот клиент е животно заинтересиран оваа постапка да започне и заврши што поскоро за да ја докаже својата невиност, рече адвокатот на Талески, Драги Пажик по одлагањето на судењето.

ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести, а ископот на јаглен е за 40 отсто поевтин од периодот кога ВМРО-ДПМНЕ раководеше со ЕЛЕМ и РЕК Битола, реагира Социјалдемократскиот сојуз, по обвинувањата упатени на негова адреса дека платил двојно повисоки цени за ископ на јаглен за РЕК Битола.

„ВМРО-ДПМНЕ, партијата чиешто владеење ќе остане запаметено по расипништво и милионски криминални тендери, очајно продолжува да шири лажни вести.

Битолчани мора да ја менуваат и да ја подигнат свеста дека се дел од сообраќајниот систем, во кој се почитуваат правила и прописи. На подрачјето на СВР Битола, лани животот го загубиле 28 лица. Статистиките се поразителни, предупредува професорот Зоран Јошевски од Техничкиот факултет во Битола.

Полициски инспектори по стопански криминал во три наврати влегле во ЈП „Нискоградба“ од Битола, прибирајќи документи и информации за евентуален криминал или злоупотреба на законите и постапките за јавни набавки и завршната сметка на ова претпријатие, дознава апла.мк од извори од претпријатието .

Наши анонимни извори велат дека  инспекторите ја чешлаат службената документација во неколку наврати, а последен пат биле вчера.

Нови работни места за битолчани во турска инвестиција за производство на машини за чистење на улици, најавува  Александар Кирацовски, генералниот секретар на СДСМ,  во изјава за апла.мк.

„Да ѝ кажеме на таа проста Европа,  никаква,  дека ние сме еретици и варвари, но не во негативна смисла. Ние сме тие и нема да се смениме ако не сакате земете нѐ , ако не на двобој“, порача битолскиот актер Огнен Дранговски на денешната прес конференција по повод новата премиера на Народниот театар „Коцкар“ по текст на Достоевски, а во режија на Дејан Пројковски.

Започна монтирањето на акцелераторот во Клиничката болница во Битола со што за многу скоро време, за месец до два пациентите од канцер ќе добиваат зрачна терапија.

Заменик министерот за здравство Гоце Чакаровски при денешната посета на Клиничката болница рече дека акцелераторот долго време бил во визбата на болницата, а со промената на власта целта на Министерството за здравство е да го стави во функција. 

Претставата „Коцкар“ од Ф. М. Достоевски во режија на Дејан Пројковски е најновата премиера на ансамблот на НУ Народен театар-Битола. Таа ќе биде изведена викендов како  првата премиерна претстава во новата година. Во неа  се ангажирани 14 актери, а главните улоги ги толкуваат актерите Огнен Дранговски и Илина Чоревска.

Најголемиот и најпосетениот музеј во светот, Лувр во Франција, потоа Музејот  на Ван Гог во Амстердам и Ријкс Музејот каде се наоѓаат дела од Рембрант, исто така во Амстердам, Холандија,  добија подобри оценки од едни од светски познатите  трговски брендови како „Ролекс“, „Лего“ и „Канон“.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани