Септември 19, 2019

Street gif

Директно

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата денеска ја напуштија седницата на Совет незадоволни што градоначалничката Наташа Птровска не им дала одговор на сите дополнителни советнички прашања.

По странските регистарски таблички, развиорени знаменца, па и исцртани симболи ќе дознаете каде се иселени стопаните на куќите во преспанското село Брајчино. Некои на замандалените дрвени порти прикачиле стари регистарски таблички од возила што порано ги возеле во Холандија, Германија, Канада и на други места. На некои куќи се виорат знамиња од Канада и Австралија и укажуваат дека во две прекуокеански земји денес им е распарчено семејството. Трети пак, го исцртале јаворовиот лист од канадското знаме на влезовите од куќите.

Експерти од европската еколошка мрежа на заштитени подрачја „Натура 2000“ во Националниот перк Пелистер открија видови застапени во европските анекси за заштита, а кои досега никогаш на македонските простори не биле откриени. Тие деновиве вршат мониторинг на флората и фауната во Националниот парк Пелистер кој е еден од избраните пилот подрачја од земјава што можат да станат дел од еколошката мрежа по зачленувањето на Македонија во ЕУ.

38 годишен битолчанец рано утрово околу 4 часот со џип нисан удрил во кружниот тек кај Педагошкиот факултет во Битола. При ударот оштетил дел од ѕидот и урнал една од канделабрите, а филџанот кој е обележје на кружниот тек остана неоштетен.

Тактилната публикација „Мозаик Нартекс-Хераклеа Линкестис“ вчера беше промовирана пред членовите на Здружението за слепи лица од Битола, кои овој настан го доживејаа со многу емоции. Преку тактилната претстава лицата со оштетен вид сега можат да ги допрат, да ги доживеат и да се запознаат со мозаиците во античкиот локалитет.

Како круна на едногодишната работа, вечерва во големата сала на Центарот за култура во Битола, се одржа  годишниот концерт на Државното музичко  училиште од Битола. Концертот го отвори настапот  на средношколскиот хор под диригентска палка на проф.  Лилјана Трајковска Димевски, исполнувајќи ја „Не ме тажи мајко“ од Т. Прокопиев.

Натпреварот беше светски, а таа единствената Македонка што успеа да се пласира меѓу победниците. 12- годишната битолчанка Симеона Стерјева, го освои третото место на светскиот натпревар по англиски јазик „Hippo 2018“ што се одржа во Лидо ди Јесоло во Италија на 12, 13 и 14 мај годинава. Оваа ученичка од Основното училиште „Гоце Делчев“, со чиј успех се гордее цела Македонија, англиски зборува како да ѝ е мајчин јазик.

Македонија во наредните две години се подготвува да го реализира проектот за гасификација, рече денеска министерот за транспорт и врски  Горан Сугаревски, при посетата  на  Битола.

Во строгиот центар на Битола, во стамбено-деловниот објект „Пелагонка 2 “и стамбениот комплекс „Стара болница“ се живее во опкружување од ѓубре и диви депонии во секој ќош, реагираат станари од  „Пелагонка 2“ . Наместо во контејнерите што се поставени непосредно до стамбениот објект, во близина на паркингот , несовесни битолчани сопственото ѓубре го расфрлаат  каде ќе им текне, само да се ослободат од него.

Добитник на гран при наградата на 20-тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама Битола 2018 година е претставата „Контрабас“ на актерот Шовги Гусеинов од Азербејџан. На синоќешното свечено доделување на наградите, претседателот на трочлената жири комисија Коле Ангеловски истакна дека тој и членовите на жирито Нина Мазур и Весна Петрушевска, одлуката ја донеле едногласно.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани