Септември 19, 2019

Street gif

Директно

Четири лица го загубија животот во тешка сообраќајна несреќа што се случи попладнево околу 17 часот на патот Ресен-Охрид кај село Крушје, дознава Апла.мк

Советниците од „Поинаку“ изразија револт што вчера не биле повикани да се вклучат во акцијата за чистење на дивите депонии на битолскиот Баир.

Реакцијата испратена до апла.мк ви ја пренесуваме во целост.

 Општина Битола и јавните претпријатија активно се вклучија во акцијата за средување, чистење и разубавување на животната средина во општините во Република Македонија, иницирана од Заедницата на единиците на локалната самоуправа. Во еко акцијата се вкучија со механизација и работници Јавните претпријатија „Комуналец, „Нискоградба“и „Водовод“ од Битола. Покрај вработените, смет чистеа и заменичката градоначалник Емилија Костурска, директорите на јавните претпријатија и советници.

Обиколницата над Битола попладнево се очекува да биде  пуштена целосно во сообраќај, да се тргнат  семафорите и движењето по неа да се одвива без пречки, потврди за апла.мк, државниот инспектор за патишта Сашо Здравевски. Според него градежната  фирма „Илинден “ од Струга вчера завршила со санацијата на свлечиштето, над потпорниот ѕид, такашто нема пречки за одвивање на сообраќајот.

Иванчо Тошевски, советник во Советот на Општина Битола е избран за нов претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. На синоќешната седница на Извршниот  комитет  на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје,  одлучено е од сите понудени кандидати од Битола, токму Тошевски да ја добие довербата за да ја води партијата во следните години.

Битолчанец подметнал пожар во куќата што со братот ја наследиле од родителите, а во која не живеел. Но, огнот проширувајќи се без покрив над главата го остави соседот со три малолетни деца. Огнената драма се случуваше синоќа околу 22 часот на улицата „Љубојно“ во Битола.

Фирмата „СВ Инвест“ бара јавно извинување од лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за вчерашните обвинувања што ги изнесе на фесјбук дека наводно оваа фимра како подизведувач за превоз на јаглен во РЕК вози камиони од фимрата „ДГИ тотал инженеринг“, во сопственост на братот на премиерот Вице Заев. Од РЕК „Битола“ пак, исто така категорично ги отфрлија обвинувањата за наводен криминал, корупција и непотизам и најавија дека во иднина секој што ќе изнесе невистини, па макар тоа бил и Христијан Мицкоски, ќе заврши на суд. И фирмата и РЕК исто така ги повикаа надлежните инстуции да ја проверат вистината.

Ретко битолчанец да минува низ центарот на градот, а својот пат да не го вкрсти со паркот и во ова топло време да поужива во дебелата сенка. Пролетва паркот е лепеза на бои и миризби од расцутените цвеќиња и дрвја. 

31516758 378852002598172 7081174157861322752 n

31655530 378851965931509 9161965197206749184 n

31517246 378851945931511 7978493220856266752 n

На споменикот на Филип Втори денес му се случи ново чудо. Откако пред две години го претворија во лампион, денес стана дел од олтар. Група граѓани пред него поставија икони со Богородица и Исус, крстови и скалите од постаментот ги покрија со теписон како да се во црква.

Со порака никогаш да не сe повтори, најблиските, роднините, пријателите, колегите, здруженија на граѓани, претставници на Советот на општина Битола,  политички партии, денеска ја одбележаа 17 годишнината од масакрот кај Вејце, каде во конфликтот 2001 година во заседа  свирепо беа убиени  осуммина  припадници на безбедносните сили на Македонија, од  кои четворица битолчани-Марјан Божиновски, Кире Костадиновски, Бошко Најдовски и Илче Стојановски. Присутните   се поклонија и  одадоа почит   на двата споменици во  Битола-во кругот на СВР Битола  и споменикот „Ангел“ кај градскиот часовник,  посветени  на  бранителите

braniteli r

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани