Февруари 21, 2019

Поради обилните врнежи од снег и најавите за многу ниски температури во наредниот период, Советничката групa Поинаку, ја повикува градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска и претседателот на Совет, Валентин Груевски,  во текот на денешниот ден да свикаат вонредна седница на Советот на Општина Битола, со една точка на дневен ред: „Превземање на итни мерки за справување со алармантната состојба во Битола, поради временската неприлика во која се наоѓа“.

„Доколку градоначалничката или претседателот не го сторат тоа, ги повикуваме советниците, без разлика на политичка определба да не поддржат во барањето и заедно да побараме вонредна седница на советот“, велат од Поинаку. 

Протест за чист воздух се одржа попладнево пред Општина Битола во организација на независната советника група Поинаку. Присутните на протестот побараа да се преземат мерки за намалување на аерозагадувањето и субвенционирана цена на струјата во Битола.

Советниците од „Поинаку“ изразија револт што вчера не биле повикани да се вклучат во акцијата за чистење на дивите депонии на битолскиот Баир.

Реакцијата испратена до апла.мк ви ја пренесуваме во целост.

Советниците од независната листа „Поинаку“ ја напуштија седницата на Совет додека на неа се разгледуваше и гласаше завршната сметка на Општина Битола за 2017 година.

Советниците од советничката група „Поинаку“, денеска на прес конференција презентираа дел од она што сработиле на седниците на општинскиот Совет, во иминатите 100 дена од неговото конституирање.  

Страница 1 од 3

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани