Декември 13, 2018

Ифрит

Двете битолчанки М.И.(64) и А.И. (31) биле повредени во тешка сообраќајна несреќа што утрово се случила на магистралниот пат Градско-Прилеп во близина на мотелот Дреново. Во сообраќајката животот го изгубил…
Разбојник со вперен пиштол во вработените ограбил аптека во Битола. Настанот  се случил синоќа  околу 20 часот, кога  во битолската полиција било  пријавено Разбојништво од страна на вработена во аптека…
Возач од Битола со иницијали П.Ц. во текот на вчерашниот ден бил пронајден починат на царинскиот терминал на Табановце, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Лицето на засега…
Млада битолчанка по пресметката со таткото и братот, ги нападнала и полицајците кои дошле  да интервенираат за семејно насилство. Тројца членови на битолско семејство, Т.Т., Р.Т. и С.Т. синоќа биле…
Шест лица се повредени во масовна тепачка што се случила синоќа на веселба во хотелот во ресенското село Царев Двор, по што со возило на итната медициснка помош и со…
Полицијата поднесе кривична пријава против А.В. (17) и Ѓ.Д. (18), двајцата од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „расна и друга дискриминација“. На 18.01.2018 година околу 02.30…
Водата во реката Драгор денеска фрлаше пена, најверојатно загадена со хемикалии . Битолчани по којзнае кој пат  шокирани од несовесното однесување на  поединци или индустриски капацитети, бараат надлежните да поведат…
Графит со фашистичка порака испишан   е денеска на фасада  на битолски Широк Сокак. Графитот е на македонски и албански јазик, што алудира  на Законот за употреба на јазиците.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани