Декември 13, 2018

Крфица

Кога бев мала токму многу се раскажуваше низ Битола за филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ што го доживувавме како голем настан. Препознававме дека се одржува по големиот огномет на битолското небо.…

МАРСОВЦИТЕ ДОАЃААТ

Септември 27, 2017
Во „Ноќта не вештерките“ во 1938 година, радио-драмата „Марсовците доаѓаат“ емитувана на една американска радиомрежа, предизвика паника, сообраќаен хаос, луѓето се дадоа во бегство, телефоните рикнаа, избија немири. Сите мислеа дека малите-зелени навистина слетале…
Кога бев дете учевме во школи каде ѕидовите беа обоени во сива и бела боја, таблите имаа дупки, прозорците лепени стакла, а вратите често заглавуваа. Седевме во стари клупи, столчиња…
Страница 5 од 5

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани