Опули

На плоштадот во Ресен се одржа манифестацијата „Сквер арт“. 50-тина ученици од основните училишта од цела Преспа, на ликовната работилница под отворено небо, имаат слобода и можност своите креации да ги престават на плочките на градскиот плоштад „Цар Самуил“, на штафелаи, на хартија и на паноа. Организатори беа Дом на култура „Драги Тозија“ и Општина Ресен.

34708768 10216874568525255 1760722946801795072 n

34775576 10216874569845288 8407582688772358144 n 1

34721095 10216874569205272 1764981187832446976 n

34771382 10216874568405252 6761192660448313344 n

35026285 10216874568925265 5755736830725062656 n

Битолчани утрово се восхитуваа на виножитото после неколку дена дожд. Овој метеоролошки феномен многумина го регистрираа со своите мобилни телефони и уживаа во боите на виножитото.

Под снежниот врв на Пелистер, цветаат магнолии. Вака изгледа Битола од градскиот парк. Од едната страна се вишнее планината каде има снежна покривка од 40 тина сантиметри, а од другата страна всипани од цветови се магнолиите. Битолчани можат да уживаат во две годишни времиња. Во зимата на Пелистер каде снегот може да ја продолжи сезона или да прошетат во градскиот парк каде пролетта магнолиите ги обои во розово-пурпурна боја.Поради нивната убавина и плоштадот во срцето на Битола е наречен Магнолија.

Долно Дупени ги зачува старите камени градби, препознатлив белег на ахритектурата во Преспа.

27292710 337851123364927 420290066 n

27292134 337851070031599 544785207 n

27292525 337851120031594 608322494 n

27294156 337851086698264 196316590 n

27395113 337851046698268 87607418 n

27400162 337851260031580 965390366 n

Страница 1 од 2

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани