Февруари 24, 2018

Министерот без ресор во Владата на Република Македонија, Зоран Шапуриќ кој е  задолжен за регулативата за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија, вчера попладне ја посети oпштина Битола, и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска. На средбата, Петровска детално го запознала министерот со финансиската состојба во која се наоѓа општината, а  разговарале и за насоките во кои е предвидено понатамошно делување со цел создавање на поволна бизнис клима за понатамошен развој и напредок на домашните претпријатија, како и за мерките кои се предвидуваат со цел подобрување на инвестициската клима за отворање на нови домашни претпријатија.

 

Два дена по ред концентрацијата на загадувачките материи  во Битола е над дозволените граници на двете мерни станици, Битола 1 и Битола 2, со што надминат е прагот на информирање, а општината на својата официјална веб страница ги објави препораките

Централната власт има сериозни намери за поддршка на Општина Битола, рече градоначалничката Наташа Петровска по работната средба со министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски. Темите на нивниот разговор беа комуналната, патната и железничката инфраструктура  во Битола и пелагонискиот регион.

-Зборувавме за уредување  од областа на инфраструктурата, водовод и канализација, а ги засега месностите  Габалавци,  Секирани, Породин и особено Лавци каде што знаеме дека имаме инфраструктурни зафати, каде што како општина сме должни  да ги реализираме. Имаме изградени објекти каде граѓаните всушност  очекуваат ова да се реши. Ова покажува дека во иднина треба да гледаме со перспектива и задоволство на поддршката на централната власт , рече Петровска.

Добар дел од средствата коишто ги има Министерството за транспорт и врски од Европската инвестициона банка, кои и следуваат на општина Битола треба да се искористат, рече министерот Сугаревски, објаснувајќи  дека се работи за кредитна линија  која завршува на крајот на 2018 година.

-Рокот за апликации е до март месец, и дел од проектите градоначалничката ги има  доставено до министерството, очекуваме наредната недела да бидат доставени и нови проекти.  Еден милион и триста илјади евра и следуваат на Општина Битола, согласно кредитната линија. Очекуваме  тие средства да се искористат од Општината, а бенефитот да го видат граѓаните на Битола, рече Сугаревски.

Што се однесува до патната инфраструктура предвидено е изградба на експресен пат Прилеп-Битола- граничен  премин Меџитлија, рече Сугаревски додавајќи дека ќе се реконструира и  патот Битола-Меџитлија,  како и патни правци од Битола до Демир Хисар.

-Сериозни се плановите што ги има Јавното претпријатие  за  државни патишта  заедно со Министерството за транспорт и врски и Владата на Р.М, очекуваме да се направи градежен бум од март наредната година, најави Сугаревски.

Неликвидна и заглавена во долгови од 12, 5 милиони евра ја остави Општина Битола екс-градоначалникот Владимир Талески по неговото 12 годишно владеење, а добавувачите на стоки и услуги, ги бараат своите пари. Голем дел од нив поднесле тужби за наплата на побарувањата, а за некои извршителите веќе блокирале средства од општинската сметка. Кој и зошто ја тужи Општина Битола?

Претседателот на   на хуманитарното здружение „Млади хуманисти“ од Битола, Бојан Тодоровски и градоначалничката,  Наташа Петровска, потпишаa  договор за соработка.

Страница 1 од 2

Muzej baner 336

grne

28166921 1847625648592803 5615957191440807278 n

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани