Street gif

Шо рече

„Владимир Талески е вработен во нашиот театар , законски беше да го вдомиме. Моментално нема никаков ангажман. Ангажманите во нашиот театар зависат од кастингот што ќе го направи режисерот на претставата. Многу од актерите во Битолскиот театар кога не се во кастинг, не доаѓаат на работа“, рекоа Јерчиќ и Чоревска. 

Тие денес држеа прес конференција за активностите на Театарот, а од новинарите беа запрашани каков е сегашниот статус на екс градоначалникот Владимир Талески во Народниот театар и дали доаѓа на работа. 

„Мислам дека сите тука веќе со нетрпение ги очекуваме резултатите од многу интензивните преговори и разговори кои што се во тек и мислам дека двете страни ќе можат да најдат решение кое што ќе биде добро не  само за двете земји, туку  за целиот регион и за цела Европа. И се разбира за тоа да се случи мора да имаме трпение и доверба дека тоа ќе се случи“, изјави Жбогар при денешната посета на Пелистер.

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју на ТВ Сител изјави дека роденденот на партијата ќе го одбележат работно на 16 и 17 јуни во Битола.

„ВМРО-ДПМНЕ продолжува со работно лето. Имаме два интересни настани кои следуваат во периодот. Викендот на 16 и 17 јуни ќе бидеме во Битола. Симболично, работно ќе го одбележиме многу значајниот настан за нас, а тоа е роденденот на партијата. Нема простор за славење, сето тоа ќе биде во еден работен амбиент. Ќе ги поканиме нашите поддржувачи и симпатизери ширум Македонија да ни се придружат тој викенд во Битола. Јас ќе бидам таму. Инаку во текот на летото ширум Македонија ќе се обидам да посетам стотици, илјадници домови, да поразговарам со луѓето.“

„Ве повикувам сите заедно утре на 2-ри јуни во Скопје пред Влада, да излеземе на мирен, но историски важен протестен собир.

Ве повикувам сите Вас во чии што вени тече македонштината за да застанеме во одбрана на истата. Ве повикувам заради одбрана на минатото кое што со крв го чуваа нашите предци. Ве повикувам да го одбраниме достоинството на нашата држава за да можеме и ние достоинствено да ја оставиме во аманет на нашите поколенија. Ве повикувам да не останеме неми пред уривањето на нашата света земја што ја разнебитуваат во сите сегменти од нашиот живот и со заеднички сили и многубројност да упатиме силна и јасна порака дека Македонија е таа што сите нас не обединува.

Македонија е единствена држава во светот во која се затвараат сопствените граѓани само затоа што сакале да го истакнат националното знаме.

-Владата е сериозно посветена на железничкото поврзување на Коридорот 8, се работи на пругата од Куманово до Бељаковце, обезбедена е проектна документација и финансиски средства за делот од Бељаковце до Крива Паланка, а завршена е и проектната документација за пругата до граничниот премин со Република Бугарија, како и за 63 километри од Кичево до македонско -албанската граница. Во наредниот период планираме да бидат обезбедени над милијарда евра, средства кои ќе бидат искористени за подобрување на железничкиот систем во Република Македонија.

Намалување на производствената цена на струјата за 1,5 проценти или 0,6 евра бара ЕЛЕМ од Регулаторната комисија.

Приходите во Општина Битола за првиот квартал од 2018 година се повеќе од 110 милиони денари , што споредено со 2017 година кога биле над 94 милиони денари покажува разлика од над 15 милиони денари повеќе приходи, или 16 проценти разлика . Во делот на расходите ситуација е обратна во 2017 година расходот бил повеќе од 107 милиони денари, наспроти 2018 година кога таа бројка е над 90 милиони денари. Што значи дека расходот е помал за 16 проценти или поточно за над 17 милини денари , рече меѓудругото градоначалничката Наташа Петровска на денешната седница на Совет давајќи извештај за реализацијата на буџетот во првиот квартал за годинава.

„Интензивно се работи на изградба на пругата. Во следниот период планираме заедно со градоначалничката и со директорот на ЈП Македонски железници инфраструктура да направиме увид врз граджените работи. Очекувањата наши се согласно рокот, до крајот на оваа година, да биде завршен тој проект“, рече министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски.

„Оставка нема да поднесам, имам уште многу да сработам на она што сте го руинирале“,  одговори градоначалничката Наташа Петровска на прашањето на опозицијата дали и кога размислува да си поднесе оставка.

Таа возврати и на обвинувањата  за наводен реваншизам врз општинската администрација.

-Општинската администрација со која јас работам е сеуште  со раководители кои ги имате вие поставено. Потврдено е и сеуште се на тие работни места што покажува дека  апсолутно немаме режим каков што сме имале, одговори Петровска на прашањето на опозиционите советниците  на денешната седница на Совет.

Новиот тренер на РК „Пелистер“, Томче Петрески, на денешната прес конференција,  рече дека атмосферата во клубот се подобрува, играчите се прилагодуваат на неговиот систем на работа, а тој очекува добри резултати.

-Сакам за јавноста, публиката да е јасно дека ние не го избркваме Стевче Алушовски, тој самиот си замина, а од кои прични, не знам. Седнавме да разговараме со него, тој побара да донесеме тројца играчи, ние обезбедивме двајца од нив, додека третиот веќе имаше потпишано договор за странски клуб.  Тој замина, а наша цел беше да имаме соработка. Тогаш се најдовме во навистина тешка состојба, затоа што ретко може да се најде тренер да ја преземе екипата. После Алушовски, за тренер го назначивме Борче Марковски, а после поразот, како што е познато, Марковски си поднесе оставка, кој не можеше да го издржи притисокот од јавноста и публиката, рече Златко Димитровски, спортски директор на РК „Пелистер“.

-Офицерскиот дом продолжува да биде обезбедуван на начинот на којшто и досега беше со физичко обезбедување, меѓутоа времето покажа дека тоа не е доволно. Во овој период, условно кажано не се превзедоа некои активности во делот на обезбедувањето  со местење на тараби, велам условно затоа што изведбените активности на Офицерски исто така ќе започнат со кровната конструкција.

Екипи на  јавното претпријатие „Нискоградба“ и подружницата на „Македонија пат“ од Битола почнаа со обележување на коловозот и поставување сообраќајни знаци за ограничен режим на движење, со што формално почна реконструкцијата на северниот главен сообраќаен влез во Битола или влезот од страна на Прилеп.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани