Август 18, 2019

Street gif

Шо рече

Нула, вака новиот директор на битолската Клиничка болница, Зоран Лазаров ја оцени состојбата во која ја затекнал установата одговарајќи на  новинарско прашање на кое место на скала од еден до десет би ги сврстил наследените состојби.

„Од почетокот размислувавме дали да одржиме прес да видите во каква состојба е болницата, но одлучивме да не се жалиме, да почнеме од тоа што го затекнавме и со текот на времето да покажиме дека одиме на подобро. Нас ни е целта да ја вратиме на она ниво на кое функцинираше, треба време. Се трудиме, работиме интензивно“, рече Лазаров.

Борче Димитровски, поранешниот директор на Центарот за култура-Битола , сега советник во Советот на општината , вчера  зборувајќи од советничката говорница, дали треба или не треба , да се формира комисија за испитување на работата на Општината и бившиот градоначалник Талески, не пропушти сам да се пофали,  како директорувал и што практикувал.

Селекторот на фестивалот „Музика од светот“, Оливер Јосифовски, основач, басист и композитор на групата „Љубојна која годинава ќе настапува на фестивалот, денеска на прес-конференција беше запрашан дали има пристрасност во неговиот избор.

На денешната конститутивна седница, Валентин Груевски од ЛДП, беше избран за претседател на Советот на општина Битола. За негоа гласаа 17 советници од СДСМ и коалицијата, двајца независни советници од граѓанската иницијатива „Поинаку“ и 1 советник од коалицијата на ДУИ. Сите 11 советници од ВМРО-ДПМНЕ гласаа против.

-Денес е свечен ден за општина Битола, се офицајализираа резултатите од локалните избори 2017 година. Од денес почнува работата на советниците и новата градоначалничака.

-На сите избрани советници им честитам, а на ОИК-Битола и се заблагодарувам за спроведените демократски избори, а им благодарам и на граѓаните кои на 15 октомври, достоинствено и мирно излегоа на избирачките места и го дадоа својот глас онака како што мислеа дека треба да го дадат.

-Дојде до една колизија, потоа тие навјасаа, народот влезе во една апатија, секое утро имаше шари на небото веројатно прскале со евтини седативи. Како илустрација би додал, дека во Лондон пред 15 години била хемиски анализирана водата преку навладини организации и откриле дека има огромни количини прозак во водоводот. Кој пие вода од водовод? Сиромашните, пролетерите. Кои се најгневни во општеството? Најсиромашните, најмизерните. Ги дрогираат преку вододвод. Имам чувство дека и ние на некој начин сме запрашувани. Го толкувам ова со маса стратешки акции меѓу кои тој алуминиум го прскаат и не трујат сите, па стануваме се поиндолентни, се поапатични.  

„Очекувам локалните избори да бидат мирни, демократски, слободни зашто помина времето на уцени, пристисоци.

„Денес Битола се наоаѓа пред најголемата одлука.

Ги исполнивме сите зацртани цели на предизборната кампања за локалните избори на 15 октомври, онака како што изборниот штаб ја водеше и како ги исполни нашите програмски цели, најпозитивно, изјави портпаролот на општинската организација на СДСМ во Битола , Борче Корлевски.

Иван Чулаковски, кандидат за советник од независната листа на советници предводена од Габриела Илиевска, на своите поддржувачи им порача, за кандидат за градоначалник на Битола да гласаат по свое убедување.

На новинарско прашање, кој од четворицата кандидати за градоначалник на Битола ќе го поддржат како независна листа на советници, Чулаковски одговори,

Старата народна поговорка вели...СО ЛАГА, АГА НЕ СЕ БИДУВА! Со лагите искажани од страна на ДПМНЕ и Благоја Шаклевски, Зоран Илиоски не бидува Градоначалник! Ниту ЕЛЕМ ниту РЕК Битола ќе се продава, ниту пак вработените ќе останат на улица!

Седумнаесет годишниот битолчанец Филип Етмишовски, успешно се занимава со филографија, неговата колекцијата брои повеќе од 400 автограми, меѓу нив потписите на Владимир Путин, Димитриј Медведев, Меделин Олбрајт, Ангела Меркел, Жан Клод Јункер, Франсоа Оланд, Вацлав Хавел, Виктор Орбан, Јулија Тимошенко, Тони Блер Бан Ки Мун, и уште многу други..

Филип е ученик во средното Економско училиште во Битола и поради неговото хоби размислува да студира политички науки и дипломатија. 

Секој добиен автограм од важни политички и историски личности за Филип е посебна приказна и доживување. Колку потешко го добил потписот, толку му е подраг, особено рачно потпишаните, што е вистинска реткост, забележува тој.

Овој млад битолчанец, со интерсно хоби би сакал да ја комплетира и колекцијата на автограми со сите претседатели и премиери на Македонија.

-Лани за парламентарните избори на 11 декември го добив автограмот од поранешниот премиер Никола Груевски, годинава за локалните избори , пред една недела на митингот во Битола, зедов автограмот и од актуелниот премиер Зоран Заев. Сега ми недостигаат автограмите од поранешните премиери Бранко Црвенковски, Владо Бучковски и Емил Димитриев-вели Филип.

Филип, вели дека ќе биде упорен да ги добие потписите на најмоќните лидери на денешницата и минатото, Роберт Мугабе, Михаил Горбачов, Далај Лама и Барак Обама..

Наташа Петровска како иден градоначалник на општина Битола ќе ја има комплетната поддршка и од Владата, од централното раководство, како и од мнозинството во парламентот за сите витални,клучни проекти кои што имаат неопходност од тие политички инстанци.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани