Вилает

Со повеќе активности во наредниот период битолската Библиотека и основните училишта од Битола,  ќе ги одбележат месецот на екологијата и пристигнувањето на пролетта. По повод  19 Март – Светски ден на…
По повод 100 години од раѓањето на македонскиот ликовен уметник Борислав Траиковски, денеска во Завод и музеј Битола беше промовирано посебно монографско издание со поддршка на Македонското научно друштво од…
Дворот на ученичкиот дом „Мирка Гинова“-Битола,  доби дваесеттина   садници од бор  во рамките на акцијата на ЈП „Коминалец“ - „За зелена Битола“.  Слободните зелени површини според претходно направени планови ќе…
Еднодневна работилница за изработка на традиционални детски мартинки денеска се одржа во НУ УБ „Св. Климент Охридски“-Битола, на која учествуваа ученици од ОУ „Даме Груев“ од Битола со нивната наставничка…
  Академијата за боречки вештини "ЗА-НЕД-ДО" од Битола која е официјален претставник при [WFMC] Светскиот совет за боречки спортови и вештини за Република Македонија во периодот од 9-ти до 10-ти…
Денес и утре во Центарот за култура во Битола се одржува Биталон, првиот Хакатон во Македонија, кој што има за цел на иновативен начин, со информатички алатки, да ја раскаже, а со…
Битолскиот тим за брз одговор и спасување на планина на Дирекцијата за заштита и спасување,  викендов учествуваше на тренинг вежбата за спасување на планина „Попова Шапка 2018“, која е дел…
На Влашките гробишта во Битола беше организирано чествување по повод 64 години од смртта на Јанаки Манаки и 54 години од смртта на Милтон Манаки.
Страница 1 од 10

kjp niskogradba pveb

Muzej baner 336

jppazari

grne

image 0 02 05 07dc1b1f9e8af4c83ccb8b4fc98e1ed05c250e91d37d9fd271e98d1f5ccf3528 V

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2017 АПЛА.мк. Сите права се задржани