Webp.net gifmaker

Денес измерени 35 степени во Битола, утре температура до 37

Август 10, 2019

Денес во Битола се измерени 35 степени, а топло време со исклучително висока температура метеоролозите најавуваат и за утрешниот ден, кога се очекува во Битола температурата да се искачи до 37 степен. 

FB IMG 1565446295696

Топлиот бран ќе продолжи и во наредните денови, односно до среда ќе се задржи сончево и многу топло време со натпросечни температури на воздухот.

Ќе биде активирано жолто, а за некои региони портокалово ниво на опасност од високи температури и УВ зрачење.

Во среда попладне и во четврток ќе има зголемување на облачноста проследено со локален пороен дожд и грмежи.

Од четврток ќе има и намалување на температурата, најпрво во северните делови, а од петок и насекаде низ земјава.

Извор: УХМР

FB IMG 1565446308962

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2019 АПЛА.мк. Сите права се задржани